Bahçeköy Eğlence Mekanları

0
138
Bahçeköy

Bahçeköy, İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlıdır. Bahçeköy’ de eğlence mekanları olarak piknik alanları, kır bahçeleri gibi doğa ile baş başa kalınabilecek yerler bulunmaktadır.

Bahçeköy Eğlence Mekanları

1Belgrad Ormanları – Bentler

Belgrad-Ormani-Giris-Kapisi

 Bahçeköy eğlence mekanları deyince çoğu kişinin aklına gelen Belgrad Ormanları, Bahçeköy‘ün en güzel ormanlarındandır. Belgrad ormanları, Osmanlı imparatorluğu zamanında şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır.

Belgrad ormanı yolunda birden çok büfe insanlara hizmet için açılmış bulunmaktadır. Belgrad ormanına giderken  eksik olan ihtiyaçları oralarda bulunan büfelerden rahatlıkla karşılanabilmektedir. Oldukça geniş bir araziyi kaplayan ormanda, uzunca bir doğa yürüyüşü yapmak da mümkündür. Ayrıca yaz aylarında açan çiçekler sayesinde tüm ormanı kaplayan beyaz papatya ve rengarenk çiçekler sayesinde Belgrad ormanı tam bir çiçek bahçesine dönmektedir.

 Belgrad ormanlarında piknik yapmak isteyen ziyaretçiler için masalar ve oturaklar bulunmaktadır. Ayrıca ormanın içinde bulunan çeşmeler sayesinde su arayışına girmeye de gerek kalmamaktadır. Bahar aylarında ise yeni açan çiçekler ile yemyeşil olan orman, yağan yağmurlar sayesinde yağmur yağışını izlemeye gelen ve yağmur sesi eşliğinde doğa ile baş başa kalmak isteyen ziyaretçilerle dolmaktadır.

2Belgrad Ormanlarına Nasıl Gidilir?

Ulaşım Yolu: Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden hemen sağa dönen asfalt yol ile çok rahat bir şekilde ulaşım imkanına sahiptir.

3Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

mehmet-akif-ersoy-mesire-yeri

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy adına yapılan Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri, ayrıca Sarıyer ve Levent gibi yerleşim yerlerine de yakın olduğu için bir avantaj sağlamaktadır. Üstelik son zamanlarda yakın çevresine son derece lüks restoranlar kurulmuştur ve oldukça rahat oturma yerleri yapılmıştır. Mekanlar, onlarca kişiyi konuk edecek kadar geniştir. Ayrıca restoranların yanı sıra oturulacak kafeler ve çevresinde bulunan büfeler sayesinde hoş vakit geçirilebilmektedir.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri’nde bulunan mini futbol sahası, her yaştaki futbol tutkunlarının top koşturabileceği imkanlara sahiptir. Yılın 4 mevsimi kendisine ait atmosferi barındırmaktadır. Mehmet Akif Ersoy mesire yerinde anıtsal değer taşıyan ve oldukça değeri bilinen uzun yıllar orada bulunan ağaçlar bulunmaktadır.

4Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

Kutlu belde olan İstanbul’un kapılarını bize açan Fatih Sultan Mehmet’in adına vakfedilen çeşme etrafında kuruludur. Çeşme, bölgenin giriş kısmında bulunmaktadır ve özellikle yaz aylarında çokça kişi ziyaret etmektedir. Mesire denilen yerde bulunan kafeterya, ahşaptan yapılmış ve minimalist tarzıyla çok sıcak bir atmosfere sahiptir. Piknik alanları ve oldukça doğal olan toprak yolları bu güzel dekoru tamamlamaktadır. Burada kuş sesleri ve kuş cıvıltıları arasında sessiz sakin bir gün geçirmek mümkündür. Koşu yaparken sincap, tavşan gibi küçük misafirlerle karşılaşmak da olasıdır. Bölgede sık sık görülebilen meşe, çınar ağaçları gibi çeşitli ağaçlar bulunmaktadır. Bahçeköy eğlence mekanları arasında bulunan bu bölge 250 dönümlük arazi üzerinde bulunmaktadır.

5Fatih Çeşmesi Mesire Yerine Nasıl Gidilir?

Fatih Çeşmesi Mesire yerinin ulaşımı çok basittir ve yolunu bulmak da çok kolaydır.

Ulaşım: Kemerburgaz içinden sağa Belgrad Ormanları yönüne 6 kilometre boyunca gidildiğinde, Binbaşı çeşmesinin hemen ardından yolun sol tarafındadır.

6Binbaşı Mesire Yeri

binbasi-cezmesi-mesire-yeri

Kemerburgaz ya da Belgrad Ormanları içinden rahatlıkla ulaşabilmektedir. Binbaşı mesire yeri, oldukça lüks ağaç ve bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca piknik yerleri de oldukça rahattır.

Bahçeköy eğlence mekanları arasında tercih edilen yerlerden biri olan Bu mesire yerinin şöyle de bir hikayesi bulunmaktadır; Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarındaki savaşlarda bir bölük asker bölgeye sığınmak zorunda kalmıştır. Saatler ilerledikçe askerlerin açlık ve susuzluğu giderek artmaktadır. Askerler huzursuzdur, ancak kamp yerinden ayrılmak ve orayı terk etmek de mümkün değildir. Bunun üzerine günlerce çare arayan bölük komutanı binbaşı, geceden sabaha kadar onca zorlukla uğraşarak kazdığı derin kuyudan su çıkarmayı başarmış ve bölgeye adını vermiştir.

7Binbaşı Mesire Yerine Nasıl Gidilir?

Ulaşımı oldukça kolay olan Binbaşı Mesire Yeri, Bahçeköy eğlence mekanları arasında gidilmesi tavsiye edilen mekanlardandır.

Adres: Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, Mimar Sinan Mahallesi, 34075 Eyüp/İstanbul. Kemerburgaz ile Bahçeköy’ü birbirine bağlayan yol üzerindedir.

Ayrıca Sarıyer’de yer alan kahvaltı mekanlarına bakmak isterseniz buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here