Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi Nerededir?

0
63
Aziz Mahmut Hüdayi

İstanbul’un ileri gelen Allah dostlarından olduğuna inanılan Fadlullah bin Mahmûd’un oğlu olan Aziz Mahmut Hüdayi’nin; asıl adı Mahmut’tur. Hüdayi ismi ve Aziz sıfatının kendisine şeyhi tarafından kendisine verildiği bilinmektedir.

Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi Nerededir?

 Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri, 1541 (Hicri 948) yılında Koçhisar’da doğmuş ve 1628 (Hicri 1038) yılında vefat etmiştir. Bir asra yakın ömür sürmüş ve sekiz padişah devrini idrak etmiş bir gönül sultanı olarak nitelendirilmektedir. Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri, Anadolu’da yetişen büyük velilerden birisi, aynı zamanda Celvetiye tarikatının pirlerindendir.

 Hocası olan Nazırzade ile birlikte muhtelif kadılık görevlerinde bulunmuştur. Sonrasında Bursa’ya tayin edilmiştir. Hocası başkadı, kendisi de Ferhadiye medresesinde müderrisliğin yanında Cami-i Atik mahkemesinde kadı naibi olmuştur.

 Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri, üstadı Üftade’nin vefatından sonra Şeyhülislâm Hoca Sadeddin Efendi’nin delaleti ile İstanbul’a yerleşmiştir.

 Bursa’da Muhammed Üftade’den feyz alan Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri, 1598 (Hicri 1007) yılında Üsküdar’da cami ve dergah yaptırmıştır. III. Murad Han, I. Ahmed Han, II. Genç Osman Han ve IV. Murad Han gibi önemli Osmanlı padişahları ile yakınlık kurmuştur. IV. Murad Han’ın kılıç kuşanma töreninde bizzat bulunmuş ve adet olduğu üzere Ebu Eyyüb el-Ensari Hazretleri’nin türbe-i saadetlerinde Hazret-i Ömer’in kılıcını yeni padişaha bizzat kuşandırmıştır.

 Söylediği ilahilerinin birinde “Ceddim ü pirim sultan Sensin ya Resulallah” diyerek kendisinin ‘seyyid’ soyundan olduğunu ifade etmiştir.

Aziz Mahmut Hüdayi’nin Duası

 Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri vefatından önce şu duayı yapmıştır:

-Ya Rabbi, Kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip Fatiha’yı okuyanlar bizimdir. Bize mensup olanlar denizde boğulmasınlar, ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler, imanlarını kurtaramadıkça ölmesinler. Öleceklerini bilsinler, haber verilsin ve ölümleri denizde boğularak olmasın.

Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi Nerededir?  

 Aziz Mahmud Hüdayi Cami ve Türbesi İstanbul, Üsküdar’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Kabri, İstanbul, Üsküdar’da kendi dergahı yanındaki türbesinde bulunmaktadır.

 Adresi: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Aziz Mahmut Efendi Sokak, Cami İçi, Numara:1 Posta Kodu: 34672 Üsküdar/İstanbul

 Telefonu: 0(216) 341 05 97

 Faks: 0(216) 341 24 31

 Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi’ne özel araçla gelenler, Edirne yönü veya Kadıköy yönünden gelirken Altunizade çıkışından Bağlarbaşı tabelasını takip ederek türbeye ulaşım sağlanabilmektedir.

 Avrupa yakasından gitmek isteyenler; Edirnekapı’dan 500A numaralı Edirnekapı-Kadıköy, Taksim’den 110 numaralı Kadıköy-Taksim otobüsünü kullanarak gelinebilmektedir.

 Anadolu yakasından gitmek isteyenler; 11P, 11V, 125, 12A, 12C, 13, 13B, 14, 14C, 14D, 14F, 14K, 14M, 14R, 14Y, 15F, 3, 6, 9A hatlı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlanabilmektedir.

 Vapur ile gelecek olanlar, İstanbul Üsküdar‘da vapur iskelesinden dikine istikamette çıktığında Üsküdar içlerine doğru Aziz Mahmut Efendi Sokak’ta türbeye ulaşabilmektedirler.

 Marmaray İle Üsküdar istasyonunda inip, Üsküdar meydana çıktıktan sonra Yeni Valide Cami önünden doğru yukarı devam edilmesi gerekmektedir. ÖSYM Üsküdar Bürosu’nun karşısındaki Tepsi Fırını Sokağa girip, dik yokuşu çıktıktan sonra buraya ulaşılabilmektedir.

 Türbe, Daha önceleri 07.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunuyorken, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda İstanbul’da vatandaşların en çok ziyaret ettiği yerler mekânlar arasında bulunduğundan artık ziyarete kapanmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here