Az parayla gezmek için yöntemler

0
54
Az parayla gezmek için yöntemler

Az parayla gezmek için yöntemler başlıklı yazımız ile seyahate çıkmadan önce nasıl tasarruf edebileceğiniz hakkında bilgi edinelim. Seyahate çıkmayı seven insanların her zaman ilk olarak gündeme aldığı konu gezinin maliyetidir. Gezi esnasında çıkacak masraflar yüzünden bazen seyahatler bir sonraki tatile ertelenebiliyor ya da tamamen vazgeçilebiliyor. Böyle zamanlarda kişilerin yapması gereken biri bir gezi planı oluşturmak ve bu plana sadık kalarak harcamaları en iyi şekilde yönetmektir. Gezilerde tasarruf edilmesi gereken noktalara özellikle dikkat edilmesi son derece önemlidir. Gidilecek mekanlar, kalınacak oteller, ulaşım, yeme içme, alışveriş gibi her detay incelikle düşünülmeli ve çıkılmak istenilen gezinin en ucuza nasıl getirileceği hesaplamalıdır. Seyahat planını yapılırken kaç kişi olarak gidileceğinin de hesaplanması gerekiyor. Tek kişilik hesaplanan masraf iki kişi olunca daha da artacaktır. Az parayla gezmek için yöntemler biriside iki kişi çıkılan seyahatlerin daha az masraflı olduğu da söylenebilir.

Az parayla gezmek için yöntemler

Seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek, birçok insanın hayali olmaktadır. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında farklı bölgelere gitmek, birçok değişik kültürle tanışmak, merak edilen yerleri sadece ekranlarda değil yerinde tanımak gibi birçok eşsiz duygunun tecrübe edilmesi, istendiği takdirde herkesin yaşayabileceği bir durum olmaktadır. Az parayla gezmek için yöntemler Dünyanın çeşitli yerlerine seyahat etmenin tek yolunun yüksek bütçeler olduğunu düşünen ve bu nedenle buralara gitmeye cesaret edemeyen kişilerin, uygun bir tatil ve harcama planı yapmaları durumunda hayallerini gerçekleştirmeleri imkânsız değildir. Bunun için hem esnek olmak hem de üst düzey konfor aramamak önemli olmaktadır.

Paket Turlar En Hesaplı Olanakları Sunar

tur-rehberi

Tatile gitmek ya da bir ülkeyi gezmek istiyorsanız öncelikle paket turlara göz atılması gerekiyor. Paket turlar tercih edilecekse turların ne tür hizmetleri kapsadığına bakılması oldukça önemlidir. Tur kapsamlarında kalınacak yer, yeme içme firma tarafından karşılanıyor. Yol masrafı da bunlara dahil edildiğinde insanlar çok yüksek maliyet ile seyahat etmek zorunda kalmıyor. Ancak paket turlarda müze, kilise, cami, sergi gibi ortamlara girişlerde kişiler giriş ücretlerini kendileri ödemeleri gerekiyor. Her tur özel giriş ücretlerini karşılamıyor. Paket turların en güzel yanlarından biri de gidilecek yerler daha planlı programlı bir şekilde geziliyor. Bazen insanların gözlerinden kaçan ya da şehre uzak olan yerler turlar sayesinde çok daha rahat bir şekilde gezilebiliyor.

İnternet Olanaklarından Yararlanın

internet

Az parayla gezmek için yöntemler, Daha önceden seyahate çıkan insanların görüşleri son derece önemlidir. Nerede kaldıkları, ne yedikleri veya nereleri gezdikleri bilindiğinde daha hesaplı bir gezi planlanabilir. İlk defa gidilen bir şehirde ya da ülkede insanlar ne yapacaklarını bilmediklerinde çok büyük çapta bir masrafla karşılaşabilirler. İnternet bu açıdan önemli bir bilgi aracıdır. Aynı seyahati yapan insanların deneyimlerinden rahatlıkla faydalanılabilir. İnternette bulunan gezi siteleri ya da gezi yazılarını paylaşan insanların deneyimlerini okumak hem eğlenceli hem de son derece bilgilendirici olacaktır.

Su Şişesi Sanıldığından Daha Önemli

su-sisesi

Yaz aylarında düzenlenen gezilerde insanların sürekli olarak su tüketmesi son derece masraflı bir durumdur. Gün içerisinde sürekli olarak küçük şişelerde su satın almak fark edilmeyen aslında maliyeti de yüksek olan bir ihtiyaçtır. Bunun yerine insanlar yanlarında su şişesi taşıdıklarında sürekli olarak su satın almak zorunda kalmayacaklar. Şehir ortalarında ya da gezi yollarında bulunan çeşmelerden bu şişeler rahatlıkla doldurulabilir. Her seferinde su şişesi satın almak kişilerin sandığından daha yüklü bir masraf ortaya çıkaracaktır.

Yeme İçme Konusunda Aşırıya Kaçılmamalı

yemek

Gidilen yerde denenmesi gereken özel bir tat yoksa restoranlara girmek çok masraflı olacaktır. Bunun yerine simit ya da poğaça türü atıştırmalıklarla kişiler günü geçirebilirler. Az parayla gezmek için yöntemler uzun süreli seyahatlerde belki akşam yemeklerinde biraz daha ağır lezzetli bir yemek sipariş verilebilir. Ancak mümkün olduğunca çok para verilmeden tatil süresince daha az masraf edilmeye çalışılmalıdır.

Planlar Esnek Olmalı

plan

Herkesin tatile gitmek istediği dönemde tatile gitmek çok daha yüksek masrafı olan seyahat olacaktır. Gidilecek olan ülkenin ya da şehrin daha az talep gördüğü bir tarihte gezi planı ayarlamak hem daha rahat otel bulmaya hem de uçuşları daha erkene getirmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle gezi planı yapıldığında mutlaka bu plana uyulacak diye bir kaide yok. Planlar esnek tutulursa seyahatler hem daha az masraflı olur hem de gidilen yerde daha rahat etme imkanı bulunabilir.

Otostop Çekmek

Seyahatlerde en çok bütçe gerektiren ihtiyaçlardan biri olan şehirler arası otobüs ve tren gibi ulaşım araçlarının kullanımı, otostop çekildiği takdirde yüksek bütçe ayırmaya gerek kalmadan sağlanmaktadır. Gezgin kişinin elini kaldırarak arabalardan birinin durması için beklemesi, dünyanın her yerinde normal karşılanmakta ve sabırla beklendiği takdirde beklenen sonuç elde edilmektedir. Duran araba, sıradan bir otomobil olacağı gibi, traktör, kamyon gibi araçlar da olabilmekte ve farklı insanlarla tanışarak herhangi bir ödeme yapmadan istenilen yere gidilmektedir. Birçok kişi tarafından güvensiz olduğu düşünülen otostop çekmek, dünyada özellikle öğrenciler başta olmak üzere birçok gezginin tercih bir yöntem olarak tehlikeli bir durum olmamaktadır.

Megabus Kullanmak

İngiltere ve Avrupa’da bulunan bir otobüs şirketi olan Megabus, erken tarihte otobüs bileti alındığı takdirde çok uygun fiyatta satış yapmaktadır. 1 Euro’ya otobüs bileti bulmanın mümkün olduğu Megabus ile Avrupa içerisinde başka ülkelere gidilmekte ve çok uygun maliyetle bunu gerçekleştirmek, düzenli bir seyahat planı sayesinde çok daha kolay olmaktadır. Ayrıca otobüslerde bulunan priz, wifi, tuvalet gibi özellikler de gezginler için büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca Megabus otobüslerle gece yolculuğu yapıldığı takdirde konaklama masrafının da olmaması, düşük bütçeli gezginler için ideal bir seyahat yöntemi olmaktadır.

Hostelde Kalmak

Seyahatleri maliyetli bir hale getiren diğer durum olan konaklama, bütçeye uygun bir yer seçilmesi durumunda çok daha ucuz olmaktadır. Birçok tanımadık kişiyle aynı odada kalmak şeklinde bir konaklama şekli olan hosteller, çok ucuz fiyatta olmakta ve başka gezginlerle tanışma ve arkadaşlık kurma fırsatı da yakalanmaktadır. Küçük bir asma kilit edinerek eşyalar için verilen dolabın kilitlenmesiyle sırt çantası gibi eşyaların güvenliğini sağlamak ve şehirde gezerken bu eşyaları taşımak zorunda kalmamak, hostellerin diğer kolaylıklarındandır. Duş imkânının da olduğu hosteller, bir ya da iki gün kalınarak o bölgeyi dolaşmak için ideal bir ucuz tatil yöntemidir.

Yemek Hazırlamak

Az parayla gezmek için yöntemler den sonuncusu seyahat ederken harcamalar konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus olan yemek yemek, her gün dışarıda bir mekan tercihi yerine haftalık market alışverişleri yaparak sandviç veya tek öğünlük yemeklerle çok daha ucuz olmaktadır. Haftalık yapılan market alışverişi sayesinde dışarıda tek öğüne verilecek parayla birkaç gün karın doyurmanın mümkün olması, az parayla seyahat edenler için ideal bir yöntem olmaktadır. Bazı hosteller müşterilerine mutfağı kullanma konusunda izin vermekte ve gezginler burada market alışverişi yaparak aldıkları malzemelerle yemek yapabilmektedir. Günde iki öğün yemenin de tercih edilen bir yöntem olduğu seyahatler için bir süreliğine de olsa yemek konusunda fedakarlık yapılmasının gezgin açısından hiçbir sorun oluşmayacağı bir gerçek olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here