Ayvalık Gezilecek yerler

0
76
Ayvalık Gezilecek yerler

Ayvalık Gezilecek yerler her daim Türkiye’nin en nadide turistik cazibe merkezilerinden bir tanesi olarak anılmıştır. Aynı zamanda Ayvalık’ta mevcut olan turistik potansiyel de sadece deniz turizminden ibaret değildir. Buna ek olarak pek tabii dar sokakları, güzel tarihi dokusu ve sıcakkanlı yöre halkı da görülmeye değerdir. İşte merak edenler için Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık Gezilecek yerler

Şirin mi şirin sokakları, güzel denizi, iç rahatlatan havası, tatlı kafeleri ve restoranları ile Ege’nin kalbi olan Ayvalık’ta mutlaka bir tatil yapmanız önerilir. Kendine münhasır bir tarzı olan Ayvalık beldesinde herkesin bütçesine uyum sağlayan ekonomik oteller vardır. İzmir iline de yakın olmasından dolayı tatil için İzmir’e gelmeyi tercih edenler tatil bitmeden mutlaka bu noktalara gelerek farklı konseptleri olan güzel mi güzel Ayvalık’ta vakit geçirebilirsiniz. Ayvalık beldesinde birbirinden güzel gezilecek yerler şu şekildedir;

saatli-cami

1Saatli Cami

taksiarxis

Burası da Ayvalık merkez bölgesindeki bir diğer eşi benzeri olmayan tarihi yapı. Aslında bu yapının esas inşa amacı kilise olarak kullanılması. Ancak mübadele döneminden sonra bu kilise camiye çevrilmiş. Cami olmasıyla beraber ise Hristiyanlık dinine ait ikonlar ve pek çok öge kaldırılmış. Şu anca cami olarak bilinen bu yapı görülmeye değer.

Saatli Cami Taksiyarhis anıt müzesinin yakınında bulunan bu saatli cami Taksiyarhis müzesini ziyaret ettikten sonra gezip görülmeden gidilmemesi gereken yerler arasındadır. Eski dönemlerde Hıristiyan ve Rumlar tarafından kilise olarak kullanılan 1928 yılından sonrada camiye dönüşen saatli kule Ayvalık’ın simgesi olmuştur.

2Taksiyarhis Kilisesi

seytan-sofrasi

Ayvalık Gezilecek yerlerin başında Ayvalık’taki en yüksek turistik potansiyele sahip tarihi yerlerin başında ilk olarak bu kilise geliyor. Bu isimde bir kilise Cunda’da da yer alsa dahi Ayvalık’taki tam olarak şehir merkezinde. Dış mimarisi son derece sade olan bu kilisenin içerisi kendine hayran bırakacak bir ihtişama sahip. Aynı zamanda zarafeti ve eski zamanlardan taşıdığı izler de görülmeye değer. Bu isimde kilisenin birden fazla olmasının nedeni ise Taksiyarhis’in anlamının baş melek olması.

Taksiyarhis Anıt Müzesi Görkemli ve ihtişamı ile konuşulan bu müze Ayvalık’ta bulunan ilk kilisedir. Yapı olarak eski dönemlerde yoğunlukla kullanılan neo-klasik bir yapıdadır. Anıtın bulunduğu yer ise ilk mahalle olarak bilinen İsmet paşa mahallesidir. Kilisenin içerisinde yer alan Bergama müzesi ve çan kulesini burada gezme fırsatı elde edebilirsiniz.

3Şeytan Sofrası

İşte ziyaret edilmeden hiçbir Ayvalık ziyaretinin tamamlanmayacağı eşsiz mekanlardan bir diğeri de Şeytan Sofrası. Burası manzara izlemek ve gün batımını seyretmek adına kusursuz bir nokta. Ancak zaman zaman aşırı kalabalık olabiliyor ve bu nedenle daha sakin olan sezonları tercih etmede fayda var. Ne de olsa Ayvalık gibi eşsiz bir yer sadece yaz turizmi için değil dört mevsim cazip bir nokta. Ayrıca bu alanda kafeler ve restoranlar da bir miktar pahalı olmakla birlikte bulunuyor.

4Ayvalık Seyahati Nasıl Tamamlanabilir?

ayvalika-nasil-gidilir

Ayvalık seyahatine birtakım farklı aksiyonlar katmak isteyenlerin yapabileceği en iyi şeylerden bir tanesi feribot vasıtası ile Midilli Adası’na geçmek. Ancak bu adanın Yunanistan toprağı olduğu ve bu nedenle Schengen vizesi gerektirdiği unutulmamalı. Bunun yanı sıra Midilli Adası’na hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabi olmaksızın gidebiliyor. Aynı zamanda yaz aylarında kapı vizesi uygulaması da sadece Midilli’ye özgü olmak üzere kısa süreli olarak bulunuyor. Bir diğer seçenek ise çevredeki diğer güzel Türk topraklarını ziyaret etmek. Bu konuda en mantıklı fikirler ise Bergama, Dikili ve Akçay olabilir. Biraz daha uzaklaşmak isteyenlerin Altınoluk ve Edremit çevresini ziyaret etmesi de mümkündür.

5Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

ayvalikta-nerede-kalinir

Ayvalık’a gitmek için birden fazla seçenek mevcut olacaktır. Ancak bilinmesi gerekir ki Ayvalık’ta tren hattı yoktur. Bu nedenle demir yolu ile bölgeye ulaşım şimdilik mümkün değildir. Uçak ile ulaşmak isteyenlerin ise en yakın durağı Balıkesir Kocaseyit Havalimanı olmalıdır. Havalimanından toplu taşıma hizmeti sunan herhangi bir kurumsal firma ya da bir toplu taşıma seçeneği yoktur. Arzu edenler taksiler ile ulaşım sağlayabileceği gibi hava yolları tarafından belirli zamanlarda sunulmakta olan servis araçlarından yararlanarak da Ayvalık’a direkt olarak ulaşabilirler. Ancak bunun için bilet alırken saatlerin sorulması lazımdır. Kara yolu ile ulaşmak isteyenlerin de seçeneği Ayvalık Otogarı olmalıdır. Otogar ile şehir merkezi arasında dolmuşlar düzenli olarak çalışmaktadır.

6Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

ayvalikta-ne-yenir

Ayvalık’taki en seçkin otellerden bir tanesi, Bacacan Otel olarak bilinir. Dört yıldız ile hizmet veren bu tesiste pek çok imkan mevcuttur. Ancak otellerin ağırlıklı olarak Cunda Adası’nda yoğunlaştığını da bilmek lazımdır. Cunda ve çevresinde çok sayıda butik otel ve pansiyon mevcuttur. Bunlar arasında tavsiye edilenler ise Cunda Paradise, Cunda Morisi Otel ve Kıvak Zade Otel’dir. Bu tesislerin pek çoğu turistik potansiyelden dolayı yüksek fiyatlardan misafir kabul eder. Ancak daha düşük bütçeli seyahatlere yönelik olarak pansiyon ve konaklar da vardır.

7Ayvalık’ta Ne Yenir?

Ayvalık’ta yenecek şeylerin başında elbette ilk olarak Ayvalık Tostu gelir. Bazı yerlerde tulum peyniri ile de yapılmaktadır. Bu tostun en lezzetli olanları Ayvalık’ta deniz kenarındaki yerlerde manzara eşliğinde tadılabilir. Aynı zamanda deniz ürünleri de Ayvalık’ta son derece popülerdir. Balıkların yanı sıra midye ve kabuklu deniz canlıları da tadılmalıdır. Nihayetinde soğuk mezeler ve zeytinyağlılar, bunun yanı sıra salata çeşitleri de Ayvalık’ta denenmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

8Ayvalık Sokakları

Her yürüdüğünüz adımda mest olacağınız bir güzelliği bulunan Ayvalık sokakları tarihi evler ile kendine has bir yapısı mevcuttur. Yaklaşık olarak 4 bin civarı tarihi ev burada yer alıyor. Geçmiş dönemlerden bugüne hala varlığını sürdürmeyi başaran ve şehir yaşamında sık sık özlenen mahalle kültürünü sürdürmeyi başaran Ayvalık’ta sokaklar dar ve Arnavut kaldırımları ile bezenmiştir. Rengârenk çiçekler ile sokaklar çevrelenmiş, farklı süsler ile ortam daha canlı hale gelmiştir. Burada yer alan kafelerde kahvenizi yudumlayarak eşsiz güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

9Zeytin Müzesi

Zeytin ticaretinde ün kazanan Ayvalık zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda da adından söz ettirmiştir. Türkiye’de yer alan ilk zeytin müzesi unvanını alan bu müzeye her yıl binlerce yerli ve yabancı turistler akın ederek müzeyi ziyaret edip burada zeytin yapılırken kullanılan çeşitli aletleri görme fırsatı elde ediyor. Zeytin toplama aletlerinden tutun, taşıma ve saklama kabına kadar müzeye kaldırılan bu objeleri mutlaka görmeniz tavsiye edilir.

10Antikacılar Çarşısı

Antika eşyaların içerisinde kaybolmak isteyenler insanları antika çarşısında yer alan 12 adet dükkân hazır bir şekilde bekliyor. Eski eşyalar, mobilyalar, lambalar, avizeler, Osmanlıca kitaplar, takılar, seramikler ve aklınıza gelebilecek her türlü eski, antika eşyayı burada bulabilirsiniz.

11Cunda Adası

Ayvalık beldesinin en gözde mekânlarından birisi de Cunda adasıdır. Cunda adası mavi bayraklı denize sahiptir. Dilediğiniz gibi burada tertemiz denizlerde yüzebilirsiniz. Birbirinden farklı restoranlarında deniz ürünlerini yiyebilirsiniz. Buraya geldiğiniz zaman âşıklar tepesine çıkarak kuş bakışı bir izleme keyfi yapabilirsiniz. Aynı zamanda güzel bir deniz keyfi için Pateriça plajına gidebilirsiniz. Renkli kültürü yaşatan bu ada da keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here