Ayak Bileği Şişmesi Neden ve Nasıl Olur?

0
613
Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur

Ayak bileklerinin şişmesi çok yaygındır, ancak özellikle uzun bir yürüyüşten sonra oluşuyorsa endişe kaynağı olmaz. Ancak iltihap uzun sürerse ve bazı semptomlar eşlik ediyorsa, ayak bileği kısmında ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bu nedenle, bu inflamasyona neden olabilecek bazı nedenleri ve bunu önlemenin yollarını sizin için araştırdık.

Hangi hastalıklar ayak şişmesi yapar.

Ayak bileği şişmesi bazen bir kalp, böbrek veya karaciğer problemini gösterebilir. Gece boyunca şişen ayak bilekleri, kalp yetmezliğinden dolayı tuz ve su tutulumuna işaret edebilir. Böbrek hastalığı, ayak bileği ve tüm ayakta iltihaba da neden olabilir, çünkü böbrekler iyi çalışmazsa sıvının vücudun bazı kısımlarında birikmesi mümkündür. Albümin denilen bir proteinin üretimini etkileyebilecek bir karaciğer hastalığı olup, bu da çevreleyen dokudaki kanın kan damarlarına sızmasını önler.

Yetersiz albümin üretimi sıvı kaybına yol açabilir. Böylece ayaklarda ve ayak bileklerinde daha fazla sıvı oluşur, fakat aynı zamanda mide ve akciğerlerde şişme oluşur. Yorgunluk, iştahsızlık veya kilo alma veya nefes alma zorluğu gibi diğer belirtilerle birlikte iltihaplanma durumunda, acilen doktora danışın.

İlacın yan etkileri şişme yapar mı?

Birçok ilaç yan etkilerinden dolayı bu tip iltihaplara neden olabilir. Bu nedenle, kullandığınız herhangi bir ilacın bu etkiyi yaratabileceğinden şüpheleniyorsanız bir doktor tavsiyesi almak zorunludur.

Hamilelik sırasında komplikasyonlar

Hamilelik sırasında komplikasyonlar arasında ayak bileği şişmesi yer alabilir ve bu normaldir, ancak, aşırı ve tekrarlanan ayak şişmesi bir soruna işaret eder. Gebelikte 20. haftadan sonra ayak şişmesi enfeksiyona işaret edebilir. Buna ek olarak hastada karın ağrısı, baş ağrısı, azalan idrar yoğunluğu, bulantı ve kusma gibi diğer semptomlarla birlikte ciddi iltihaplanmalara ve görme değişikliklerine neden olur

Ayak bileği yaralanması

Ayaktaki basit bir lezyon şişmeye neden olabilir. En yaygın görülen ayak bileği burkulması ayak bileğini tutan bağlar her zamankinden daha fazla gerildiğinde ortaya çıkar. Bu enflamasyonu azaltmak için, yürümeyi ve biraz dinlenmeyi, buz torbaları kullanmamızı, ayakları ve ayak bileklerini bir kompresle sarmanızı tavsiye ederiz.

Lenf ödem Ayak şişmesi yapar mı?

Bu durum lenfatik damarların kusuru nedeniyle gelişebilir dokuda lenfatik sıvı bir araya gelmesi sonucu ayaklar şişer. Damarlar veya lenf düğümleri ile ilgili bir problem varsa, sıvı hareketi bloke edilebilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, lenf birikimi yara iyileşmesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve enfeksiyona veya diğer malformasyonlara neden olabilir. Lenfödem radyasyon tedavisi veya ablasyondan sonra kanser gelişebilir.

Venöz yetmezlik  Ayak şişmesi yapar mı?

Ayak bileği ve ayak inflamasyon genellikle venöz yetmezliğin erken bir belirtisidir kalbe giden kan bacak damarlarının yönünde yukarı doğru uygun bir şekilde sirküle olmaz. Normalde, damarlar atılabilir valfler kullanarak kanı tutar. Kronik venöz yetmezlik , cilt ülserlerine ve enfeksiyonlara neden olur. Bu belirtilerle karşılaşırsanız doktora başvurmak önemlidir.

Enfeksiyon Ayak şişmesi yapar mı?

Ayak bileği ve ayakların şişmesi enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu iltihapları olan kişilerin diyabetik nöropati veya sinir ve ayakların diğer bozukluklarından etkilenme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bilmek gerekir. Şeker hastalığınız varsa, bu nöraljilerin ağrıyı azalttığı ve basit sorunları daha da kötüleştirebileceği bilinmelidir.

Kan pıhtısı

Bacak damarlarında oluşan kan pıhtıları, bacaklarla kalbin arasındaki kan akışını durdurabilir ve ayak bileklerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Kan pıhtıları yüzeysel olabilir mesela sadece cildin altındaki damarlarda gelişebilir ya da veya derin damarların içinde oluşabilir. Derin kan pıhtıları bacaklarda oluşabilir bir veya birkaç büyük damarı engelleyebilir. Bu pıhtılar, kalbe veya akciğerlere ulaştıklarında ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle, bacakta, ağrı, yüksek ateş ve etkilenen bacakta olası renk değişikliği ile birlikte iltihap varsa bir doktora gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. Antikoagülan tedavi gerekebilir.

Bilek Burkulması

ayak-bileginin-burkulmasi-tedavisi

Ayak bileği burkulmalarından ilk müdahalenin önemli Ayak bileği burkulmaları; ayak bileği eklemlerini bir arada tutan bağların zorlanması veya kısmen yırtılması sonucu oluşur.

Yırtılmalar hatta kopmalar olabilir. Ayak bileği burkulmaların çoğu ayak bileğinin içe doğru dönmesiyle olur ve bu durumda ayak bileğinin dış tarafındaki bağlar ( ligamentler ) etkilenir. Ayak burkulmaları herkesin başına gelen bir olaydır ve büyük çoğunluğu önemli bir problem olmadan iyileşir.

Nasıl Teşhis Edilir:

Ayak bileği burkulmalarında burkulma esnasında bir çıtırtı sesi, bir yırtılma hissi duyulur, üzerinde yürümekle ağrı olur. Ayak bileğinin dış yanında hafif bir şişlik olur ve 24 saat içinde o bölgede morarma olur.

Nasıl tedavi edilir:

Tedavide ayak bileğindeki şişlik izlenmeli eklem iyileşinceye kadar korunmalıdır. Tedavide ilk yapılması gereken buz uygulanmasıdır. Bir naylon poşete konulan buzlar ince bir havluyla zedelenen bölgeye günde 3-4 defa 10-20 dakika süreyle uygulanır.

Eklem ilk 1-2 gün içinde tam dinlendirilmelidir. Bunun için hasta tarafa bir baston alınabilir. Ayrıca bu bölgeye bir bandaj veya ayak bileğinden de sıkıca bandajlanmalıdır. Bunun için havalı splintlerde kullanılabilir. Burkulan bilek yükseltilmelidir. (Buz, istirahat, bandaj, yükseltme, BEBY)

Tedavide bundan sonraki aşama ise ayak bileğinin aşırı hareketleri önleyerek daha sonraki burkulmalardan korumaktır. Bunun için bandaj, splint, ya da braceler kullanılabilir.

Uzun süren bazı lezyonların tamamen iyileşmesi için fizik tedavi, hatta tendon kapmalarında cerrahi müdahale gerekebilir. Ayak bileği incinmesi geçiren kişi bir sporcu ise iyi bir rehabilitasyon programı yapılmalıdır. Eğer bütün bu tedbirlere rağmen şişlik ve ağrı devam ediyor 8-10 günde şikayetlerde azalma olmuyorsa durum ciddi olabilir. Bu durumda MR veya US la daha ileri bir değerlendirme yapılmalıdır.

Burkulma sonrası soğuk kompres-buz önermeli miyiz?

Bu konuda yeterli kanıt yok, ancak uygulanmaması konusunda da kanıt olmadığından bu öneriyi yapmakta sıkıntı yok. Yani ayak bileği burkulmasına soğuk kompres önerilebilir.

Elastik bandaj ile kompresyon?

Bu konuda da yeterli veri olmadığı hatta aksi yönde veri olduğu da belirtilmekte. Ancak evrensel kabul edilebilirliğine dayanarak ayak bileği burkulmalı hastalara elastik bandaj önerilebiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here