Aşkabat’ a Yolculuk

0
88
Aşkabat

İlk yurt dışı seyahati olarak nitelendirebileceğim ve 2015 yılının Şubat ayında gerçekleştirdiğim Türkmenistan ziyareti ile ilgili ülkenin en çok dikkat çeken şehri olan Aşkabat oldukça muazzam bir yer. Aşkabat’a yolculuk etmek için gerekli olan seyahat biletlerini aldıktan sonra Türk devletlerinden biri olan Türkmenistan’da keyifli vakit geçirebilmek mümkün oluyor. Dünyanın en ilginç ülkelerinden bir tanesi olan Türkmenistan’a gitmek istiyorsanız ülkeye giriş yapmak için geçerli sebepleriniz olması gerekiyor. Bürokrasi gibi etmenlere takılmadan seyahat edebilmeniz için vizeyi tam zamanında almanız önemli

Aşkabat Hakkında Bilgiler

askebat

8Aşkabat’ ta İnternet Kullanımı

Türkmenistan ükesinin genelinde olduğu gibi Aşkabat şehrinde de hayat dış dünyaya kapalı bir şekilde kurulmuş. İnternet kullanımının oldukça sınırlı olduğu bir şehirde yapılabilecek olan aktiviteler de bir o kadar fazla tutulmuş durumda. Ulusal kanalların hiç birinden yayın vermeyen televizyonlarda sadece yerel kanallar yer alıyor. Televizyon, telefon ve internet kullanımının oldukça sınırlı olduğu Aşkabat içerisinde bambaşka bir dünyaya adım atabilmek mümkün. Şehir insanlarının vakit geçirebilmek için buldukları alternatif etkinlikler dikkat çekici.

7Sigara İçme

Hemen her ülkede olduğu gibi topluma açık alanlarda sigara kullanımı Türkmenistan’ın Aşkabat şehrinde de yasak. Parklar, cafeler, restoranlar, alışveriş merkezleri gibi topluma açık olan alanlarda sigara kullanımı yapıldığı takdirde şikayet üzerine ya da mekanda görevli olan kişiler tarafından uyarı yapılmakta. Bununla beraber polisin olduğu noktalarda sigara kullanımına denk gelinir ise kişiye belirli bir miktar üzerinden para cezası da kesiliyor. Bu nedenle Aşkabat şehrinde kamuya açık olan alanlarda sigara içilmemesi tavsiye edilir.

6Fotoğraf Çekme

İster yurt dışı ister yurt için başka bir yere seyahat edildiği zaman bir çok kişinin yaptığı gibi anı ölümsüzleştirmek ve Aşkabat şehrindeki resmi dairelerin fotoğraflarını çekmek isteyebilirsiniz. Ancak şehirde devlete ait olan her hangi bir binanın hem dıştan hem de içeriden görüntüsünü almak yasak. Kamuya açık olan alanlarda arka planda çıkan bir resmi devlet dairesinin fotoğrafı bile kişi için sorun haline dönüşebiliyor. Polis tarafından çekildiği fark edilirse cep telefonundan o fotoğraf silinene kadar salıverme durumu söz konusu olmuyor. Bununla beraber fotoğrafın silinmemesi durumunda ise polis tarafından ceza uygulanabiliyor.

5Sosyal Yaşam

Aşkabat şehrinde sosyal yaşam da bir hayli karışık. Saat 22:00’dan sonra şehir içerisinde her hangi bir restoranın açık olması yasak. Belirli bir saatten sonra genç yaş grubunun sokaklarda gezmesinin de hoş karşılanmadığı Aşkabat şehrinde bir hayli gerici yaşam durumu söz konusu. Üstelik şehre gidildiği zaman bu anlayış yüzünden eğlenebilmek de pek mümkün olmuyor. Şehir içerisinde yer alan bu duruma alışmış olan insanlar için günlük yaşam çalışmaktan ibaret. Bu durum da eğlence hayatının şehirde yer almasının önüne geçiyor.

4Ulaşım

Aşkabat şehrinde ulaşım sağlayabilmek oldukça kolay. Şehir içi otobüs hatlarının yanı sıra her hangi bir sivil aracı durdurarak taksi olarak kullanabilmek mümkün. Bizim ülkemizde yer alan taksi anlayışının çok dışında bir ulaşım tekniği olan Aşkabat şehrinde 5 – 20 manat gibi bir ücret karşılığında gidilecek olan yere kendinizi bıraktırabilirsiniz. Şehir içerisinde yer alan ulaşım ağını hem taksiler hem de araçlarla sağlayan kişiler adına uygun bir ücret karşılığında seyahat edebilmek ve şehir içi ulaşım sağlayabilmek mümkün olur.

3Kültürü

Aşkabat şehri içerisinde çok farklı bir kültür havası hakim. Özellikle kadınlar için durum daha farklı. Medeni hallerini belli eden iki farklı eşarp modelini takan kadınlarda evliler eşarp, bekarlar ise takke takıyorlar. Takkelerin yukarı doğru kabarık bir görüntüsü var. Bu görüntüyü içerisine sünger koyarak elde ediyorlar. Genç ve evlilik çağına gelmemiş olan kızlar ise içerisi süngersiz olan takkelerden takıyorlar.

2Yemek

Ağırlık olarak et ve sebze tüketen Türkmenler mutfaklardaki alışkanlıkları yörelere göre değişiklik gösterebilmekte. Mesela biraz daha batıya Hazar Denizi’ne doğru gidildiğinde balık tüketim oranının arttığını görmek mümkün. Ülkede en çok tüketilen yiyecek olan pirinç sadece bir besin maddesi değil Türkmen’ler için aynı zamanda Perşembe ve Cuma akşamları ölülerinin ruhları için pilav pişirerek onları anarlar. Türkmen toprakların da ekmeğin hemen hemen her çeşidi mevcut; sütlü,yumurtalı gibi çeşit çeşit ekmekler mevcut. Türkmenlerde tıpkı bizim gibi çaya düşkün bir millet. Sabah,akşam durmadan çay içebiliyorlar. Akşamları daha çok yeşil çay tüketirler. Çayın yanında mutlaka kuruyemiş tarzı yiyecekler olur.

1Kısaca Türkmenistan ve Aşkabat Şehri

Hem ülke genelinde hem de Aşkabat şehrinde sokaklar, caddeler, bahçeler, mekânlar ve parklar çok temiz. Şehir adeta pırıl pırıl parlıyor. Hemen hemen bütün yapıların beyaz renkte olduğu Aşkabat şehrinde oldukça keskin bir düzen hakim. Türk inşaat firmalarının hayata geçirdiği birden fazla yapıyı bulabilmek mümkün. Yemek yiyebilmek için tercih edilebilecek çok fazla Türk restoranının olduğu Aşkabat şehri ziyaret edilebilebecek şehirlerden bir tanesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here