Artvin ve Rize Gezisi

0
43
Artvin ve Rize Gezisi

Artvin ve Rize Gezisi Karadeniz bölgesinin muhteşem doğa güzellikleri karşısında etkilenmeyecek insanın olmadığını düşünmekteyiz. Yeşilin her tonunun rahatlıkla bulunduğu Rize ve Artvin bölgesine kısa bir yolculuk yapmak gerektiğinde karşılaşılacak doğa güzellikleri insanı büyülemektedir. Özel araç ile Karadeniz turu yapıldığını varsayarsak ilk durağımız Çay’ın asıl vatanı yeşilin en doğal hali ve balığın en tazesinin bulunduğu yer olan Rize bizi en güzel şekilde karşılayacaktır. Artvin ve Rize Gezisi için hazırlanın.

Artvin ve Rize Gezisi

Bulutların Üzerinde Uyanmak

Rize, Karadeniz’in en özel ve yüksek bölgesidir. Yaylaların üzerine kurulu bir şehrin anlatılamayacak kadar güzel ve bakir olması sizi çok etkileyecek. Güneşin doğuşuna bu kadar yakın olmak ve bulutların üzerinde olmanın heyecan verici hali iyi ki buradayım demenize yeterlidir. Birçok köye ve yaylaya sahip olan Rize’de gezilecek birçok yer vardır. Gördükleriniz karşınızda rahat olmanız ve bu özel dakikaların keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz. Yemyeşil dağları ve yaylaları bu bölgenin kısa özeti gibidir. İlk olarak fırtına vadisi ile başlayalım. 2400 farklı ve 400 civarındaki bitki sayısı ile şaşırtmaktadır. Bu derenin sonu Erzurum’a kadar uzanmaktadır. Fırtına deresinin debisi yüksek olduğundan dolayı rafting severlerin ilk durağıdır.

Ayder_Yaylasi

Ayder Yaylısında Mola

Termal turizmin ve Rize’nin en önemli merkezlerinden olan Ayder Yaylası olağanüstü doğal güzellikleriyle bizleri karşılamaktadır. Yeşilin içinden çağlayan derelerin suyu ise tam bir şifa kaynağıdır. Ayder yaylasına ayak bastığınız andan itibaren kendinizi başka bir dünyada hissedeceksiniz. Çamlıhemşin beldesinde olan Ayder yaylasına gelmeden Rize’ye geldim dememelisiniz. Kaçkar dağlarının eteklerinde 1350 metre yükseklikte yer almaktadır. Burada bulunan otel ve pansiyonlarda bol oksijenli bir gece geçirebilirsiniz.

Zilkale’ye Selam Olsun

Çamlıhemşin’in 15 km güneyinde yer alan ve Fırtına Deresi’nin batı kısmına kurulan Trabzon İmparatorluğu döneminde Komnenoslar tarafından inşa edilmiştir. Görüntüsü ile hayranlık uyandıran Zilkale 750 metre yüksekliğe sahiptir. İlk bakışta sanki havada asılıymış hissi uyandırmaktadır.

Rize Atatürk Müzesi

Gezerek gelinen Atatürk Müzesi mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir. Atatürk’ün Rize’ye geldiğinde kaldığı konak iki katlı ve yemyeşil ağaçların içinden size gülümsemektedir. 1981 yılında bu ev, İl Özel idare’ye bağlanmıştır. Rize’yi anlatarak bitiremeyeceğimizin kesin olduğunu düşünüyoruz.

Artvin Semalarına Yolculuk

Karadeniz Bölgesi yapısı gereği yüksekte olduğundan dolayı gezilecek mekânlarda yayaların en üst kısmında yer almaktadır. Rize’ye bir göz attıktan sonra doğal güzelliklerinin yaşandığı Artvin kucağını açmış bizi bekliyor. Tüm güzellikler bir şehirde var olduğundan dolayı gezimize hemen başlayalım.

Çoruh Nehri’nin kenarında bir yamaç boyunca kurulan şehrin yemyeşil doğası ve mis gibi havası size enerji verecek. Tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için hazırsanız başlayalım.

Atatepe’nin Muhteşem Duruşu

Artvin şehrinde kurulan yamaca karşı bakan bir tepe olması nedeniyle Dünyanın en büyük heykeli olan Atatürk Heykeli en zirvede bizi karşılamaktadır. Beyaz bulutların arasında yeşil zeminin üzerinde duran bu heybetli heykel sizi büyülemeye yetecek. Burada bulunan Atatepe tesislerinde çok güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

artvin-kalesi

Artvin Kalesi’ne Çıkıyoruz

Artvin’in en ucunda yer alan ve yeşilin her tonuyla karşılaşmak mümkün olan Artvin kalesi sizi mest edecek. Ancak bu kaleye çıkmak için askeri bölgesinde olduğundan dolayı izin almanız gerekebilir. Kaleden sonra sıra Hatila Vadisi’ne geldi. Artvin’in merkezine 12 kilometre uzaklıktaki bu vadiye kurulan cam teras biraz ürkütse de üzerine çıktığınızda doğru yerde olduğunuzdan bir kez daha emin olacaksınız. Görebildiğiniz tek renk yeşildir. Beyaz bulutların arasından göz kırpan doğal güzellik sayesinde evinize dönmek hiç istemeyeceksiniz.

Kafkasör yaylasına uğramadan Artvin’den asla ayrılmayın. Artvin’de yaşayanların günübirlik olarak kullandığı bu yayla ailece geçirebileceğiniz en güzel saatlerin simgesi olacaktır. Yeşil doğanın içince koşup oynanacağı ve yemek yemek için çok iyi bir alternatif olarak düşünüleceği bu yer sizi mest edecek.

 

Karagöl

Borçka’da Nefes Alma Zamanı

Borçka’da zaman kelimesini tamamen unutun. Artvin’in merkezine 60 kilometre uzaklıkta olan Borçka Karagöl, tablonun içinde olduğunuzu hissettirecek kadar mükemmel bir doğa güzelliğidir. Gölün etrafında yürüyüş yapabilir veya gölün üstünde kayık ile gezebilirsiniz. Sakin, sade ve bakir olan bu göl hafızalarınıza kazınacak. Sonrasında ise Hopa ve Arhavi tüm farklılığı ve doğa güzellikleriyle sizi bekliyor olacak. Oralarda da doğanın size sunduğu fırsatları değerlendirmeniz temennisiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here