Arnavutluk Gezilecek Yerler

0
58
Arnavutluk gezilecek yerler

Arnavutluk Gezilecek Yerler, Arnavutluk resmi ismi Arnavutluk Cumhuriyeti olan Avrupa kıtasının doğu kısmında yer alan denize sahili olan, komşu ülkelerine göre daha sakin ve ismi daha az gündemlere gelen mütevazi bir ülkedir. Resmi dili Arnavutça olan Arnavut Cumhuriyeti’nin para birimi ise Arnavutluk Leki’dir. Aynı zamanda bir Arnavut Leki yaklaşık olarak yarım Türk Lirasına eş değerdir.

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Makedonya, Kosova, Karadağ ve Yunanistan ülkeleriyle sınırları bulunan Arnavutluk Cumhuriyeti aynı zamanda Adriyatik Denizi ile de sınırı bulunmaktadır. Bu mütevazi Avrupa ülkesinin 28.748 kilometre kare alanlık yüzölçümü ve 2017 yılında yapılan son sayılmalara göre 2 milyon 873 bin kişilik de nüfusu bulunmaktadır.

Başkenti Tiran ili olan bu Avrupa ülkesinin gezilip görülmeye değer çok fazla mekanı bulunmakta ve bu durum her sene binlerce turistin Arnavutluk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmesinin en önemli sebebini teşkil etmektedir.

Arnavutluk Cumhuriyeti’ni gezmek isteyenler için bir Arnavutluk gezilecek yerler hazırlayacak olursak bu gezi rehberine eşsiz ve büyüleyici güzelliklerin sahibi aynı zamanda Arnavutluk Cumhuriyeti’nin başkenti de olan Tiran şehrini anlatmakla başlayabiliriz.

1Tiran

tiran

Arnavutluk gezilecek yerler genelde Tiran şehrini anlatmakla başlar. Elbette bunda en önemli pay sahibi Tiran şehrinin Arnavutluk Cumhuriyeti’nin başkenti olması diyebiliriz. Tiran şehri Arnavutluk Cumhuriyeti’nin başkenti olmasıyla birlikte en büyük şehri olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Arnavutluk Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşların nerdeyse hemen hemen yarısı Tiran şehrinde yaşıyor diyebiliriz. Ülke vatandaşlarının büyük bir kısmı Tiran şehrinde yaşamlarını sürdürmekte ve çalışmaktadırlar. Tiran şehrinin ismi ise çok eski zamanlara dayanmaktadır. Eski zamanlarda Yunan mitolojisine kadar uzanan bir zaman diliminde Tiran ismi mutlak gücün sahibi gibi anlamlara gelmektedir. Tiran şehri 1912 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalmış fakat daha sonra Osmanlı İmparatorluğunun zayıflaması ile birlikte Sırp ordusu tarafından işgale uğramıştır.

1920 yılında ise Arnavutluk bağımsızlık mücadelesini kazanmış ve kurulan Arnavutluk Cumhuriyeti’nin başkenti konumuna gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeden çekilmesi ile birlikte bölgede bulunan Osmanlı mimarileri tahrip edilmiş, yapılan tahriplere rağmen Tirap şehrinin birçok yerinde Osmanlı mimarisinin izlerine rastlamak mümkündür. Şehri ziyarete gelenlerin ilk uğradığı yerlerden biri de İskender Bey Meydanı’dır. İskender Bey Meydanı’nın yoğun ziyaretçi çekmesi sebebiyle Arnavutluk gezilecek yerler içerisinde kendine yer bulmaktadır. İskender Bey Meydanı ismini tarihi bir Arnavut komutanı olan İskender Bey’den almaktadır. Bazı yabancı kökenli kaynaklarda farklı isimlerle de yer alan İskender Bey, Osmanlı İmparatorluğuna başkaldırmış ve yıllarca hüküm sürmeyi başarmış bir komutandır. Yüz ölçümü yaklaşık olarak 40 bin metre kare olan meydan Tiran şehrinin tam ortasında yer almaktadır. Meydanın tam göbeğinde ise temsili bir at üzerinde bulunan komutan heykeli bulunmaktadır.

2Ulusal Tarih Müzesi

Yine Tiran şehri sınırları içerisinde yer alan Ulusal Tarih Müzesi de Arnavutluk gezilecek yerler içerisine dahil edilebilir. 1981 yılında açılışı yapılmış olan Ulusal Tarih Müzesi Arnavutluk Cumhuriyeti tarihi hakkında ziyaretçilerine çok önemli eserler sunmaktadır. Büyük bir alan kaplayan müze içerisinde Arnavutluk tarihi hakkında her şeyi bulmak mümkündür diyebiliriz. Gösterişli bir mimariye sahip olan Ulusal Tarih Müzesi Mimar Enver Faja tarafından tasarımı yapılmıştır. Aynı zamanda bir komünizm binası içerisinde yer almaktadır.

3Edhem Bey Camii

Ethem-bey-cami

Edhem Bey Caminin Arnavutluk gezilecek yerler içerisinde yer almasının en önemli sebebi Osmanlı İmparatorluğunu Arnavutluk Cumhuriyeti sınırlarında hüküm sürdüğü zamanlarda yapılmış bir cami olmasıdır.  Edhem Bey Camisi Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaptırılmış ve caminin dış mimarisinde Osmanlı motifleri ve Osmanlı mimarisinin izlerine rastlanmaktadır. Bu durum Edhem Bey Caminin daha çok Türk turistler tarafından ziyaret edilmesinin sebeplerinden birini teşkil etmektedir. Tek bir kubbesi bulunan cami aynı zamanda kare şeklinde tasarlanmıştır ve şehrin tam merkezinde yer almaktadır. 1823 yılında açılışı gerçekleştirilen cami günümüzde hala cami olarak kullanılmaktadır. Edhem Bey Camii 24 Mayıs 1948 tarihinde Dünya mirası sit alanı olarak koruma altına da alınmıştır. Hemen yanında saat kulesi de bulunan cami günümüzde Tiran şehrinin İslam motifleri arasında sayılmaktadır. Aynı zamanda Edhem Bey Camii uzun yıllar önce inşa edilmiş büyük camiler içerisinde Tiran şehrinde yıkılmamış ve günümüzde hala da kullanımı devam eden tek cami olma özelliğiyle de Balkanlardaki en önemli Osmanlı eserleri arasında yerini almaktadır. 2. Dünya Savaşı yaşandığı sırada minaresinin bir kısmı zarar gören Edhem Bey Camisinin daha sonra zarar gören minare kısmı onarılmıştır.

4Tiran Piramidi

Tiran Piramidi ismiyle anılmasının sebebi Tiran şehri sınırlarında yer alması ve yapının dıştan görünüşü piramit şekline benzemesinden ötürüdür. Tiran Piramidi 14 Ekim 1988 yılında açılmış olup ilk ismi Enver Hoca Müzesi’dir. Bu isimle açılmasının sebebi de Tiran Piramidi’nin tasarımı Enver Hoca’nın damadı tarafından tasarlanmış olmasıdır. Daha sonraki yıllarda Arnavutluk Cumhuriyeti’nin demokrasiyi kabul etmesiyle birlikte müze görevi gören Tiran Piramidi bir konferans merkezi haline gelmiştir. Tiran Piramidi’nin mimarı ise ünlü mimar Pirro Vaso’dur.

5Tiran Saat Kulesi

Bu saat kulesi Osmanlı İmparatorluğunun bölgede hüküm sürdüğü zamanlarda yapılmıştır. Saat kulesini bizzat yaptıran isim ise Hacı Ethem Bey’dir. 35 metre yüksekliğe sahip olan bu kule 1822 yılında açılmıştır. İçerisinde toplam da 90 merdiven basamağına sahip olan bu kule aynı zamanda da Tiran şehri sınırlarındaki en yüksek yapıt olma özelliğini de göstermektedir. 1928 yılında Almanya’dan getirilen başka bir saatle değiştirilmiş fakat 2. Dünya Savaşı sırasında hasar görünce bu saat de kule üzerinden alınmış ve yerine Romen rakamlarının bulunduğu başka bir saat getirilmiştir. Saat kulesine 1981 ve 1999 yılları içerisinde olmak üzere iki kez tadilat yapılmıştır. Tiran Saat Kulesi Arnavutluk Cumhuriyeti’ni ziyaret edenler için görülmeye değer eserlerden bir diğeridir.

6Rinia Parkı

En önemli özelliği günün her saati de açık olması olan bu parkın büyük bir kısmını yeşil alanlar kaplamaktadır. Çok büyük bir alanı kaplayan bu park içerisinde değişik anıtlar ve gezilecek yerler de bulunmaktadır. Aynı zamanda park etrafında bulunan kafe tarzı yerler de yoğun müşteri çekmektedir.

7Lana

Tiran şehri sınırları içerisinde yer alan bu nehir tam olarak 25 kilo metre gibi büyük bir uzunluğa sahiptir. Lana nehri üzerinde Tanners Bridge ismi verilen bir köprü de bulunmaktadır. Şehirde güzel bir görünüm sağlayan Lana nehri her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği yerler arasında yer almaktadır. Nehrin etrafını kaplamış bulunan yeşil alanlar da Lana nehrine ayrı bir zarafet katmaktadır.

8Rozafa Kalesi

İşkodra şehri sınırları içerisinde yer alan bu kale Bojana ve Drin nehirlerinin arasında yer almaktadır. Rakımı 130 olan Rozafa Kalesi’nin tarihi 170 yıllara kadar dayanmaktadır. Günümüze gelene kadar büyük tahriplere uğramış olan Rozafa kalesi tarihi eser meraklıları tarafından yoğun ilgilere maruz kalmaktadır. Milattan önce 350 yılında İliryalılar tarafından yapılmış olduğu düşünülen kale hakkında çeşitli hikaye ve efsaneler de bulunmaktadır. Günümüze kadar kalan kısmı çoğunlukla daha sonraki yıllarda Venediklerden ve Osmanlı İmparatorluğundan kalmadır. Çeşitli medeniyetler ve ülkeler tarafından özellikle stratejik açıdan büyük öneme sahip olmuştur.

9Dajti Dağı

Kışları karlarla kaplı olabilen bu dağ yaklaşık olarak 1600 metre yüksekliğe sahip ve Tiran şehrinin doğusunda yer almaktadır. 33 kilo metre kare alana sahip olan Dajti Dağı’na teleferikle çıkmak mümkündür. Yazları yeşillikler ile kaplı olan dağın bitki örtüsünü ise meşe ve birçok çeşitten oluşan çamlar oluşturmaktadır. 1966 yılında ise Dajti Dağı’na milli park olma statüsü kazandırılmıştır. Aynı zamanda Dajti Dağı içerisinde birçok değerli su kaynakları da görmek mümkündür.

10Llogara Milli Parkı

Avlonya şehri sınırları içerisinde yer alan Llogara Milli Parkı 21 Kasım 1966 yılında açılmış ve açıldığı yıl koruma altına da alınmıştır. 10 kilo metre kare gibi bir alana kurulmuş olan Llogara Milli Parkı Arnavutluk Cumhuriyeti’nin güney kısımlarında yer almaktadır. Yüksek dağların bulunduğu bir alanda kurulmuş olan Llogara Milli Parkı içerisinde birçok yeşil alan görmek mümkündür. Aynı zamanda kış ayları içerisinde Llogara Milli Parkı sınırlarında kar yağışları da bulunmaktadır. Özellikle bölge halkı tarafından yayla anlayışı içerisinde ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır.

11Akçahisar Kalesi

Dıraç ili sınırları içerisinde yer alan Akçahisar Kalesinin tarihi bir önemi bulunmaktadır. Bu kale zamanında İskender Bey tarafından Osmanlı İmparatorluğuna karşı bir üs olarak kullanılmıştır. Beyaz taşlar ile yapılmış olan Akçahisar Kalesi günümüzde 24 saat boyunca ziyaretçilerine açıktır. Kalenin içerisinde günümüzde biri müze olmak üzere çeşitli tarihi eser kalıntıları bulunmakta ve bu kalıntılar ziyaretçiler tarafından izlenebilmektedir. Aynı zamanda Akçahisar Kalesi içerisinde bir tane de Türk Hamamı da bulunmaktadır. Manzarası ile de eşsiz bir güzelliği bulunan kalenin her yıl binlerce ziyaretçisi bulunmaktadır. Kale sınırları içerisinde bulunan bir diğer yapı ise İskender Bey Müzesidir. Bu müze de kaleyi ziyarete gelen ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

Yezerçe Zirvesi, Butrint National Park, Llogara Pass, Berat Kalesi, Ksamil Adaları, Tomor,Valbona Vadisi Milli Parkı, Sazan Adası, Osum Kanyonu, Mavi Göz Gölü, Mes Köprüsü, Bistra, Valbona Pass, Mangalem, Zekate Evi’de Arnavutluk Cumhuriyeti’ni ziyarete gidenlerin görmesi gerektiği diğer mekanlardan bazılarıdır diyebiliriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here