Antalya’da Gezilecek Yerler

0
59
Antalya'da gezilecek yerler

Antalya denildiği zaman akla ilk olarak deniz, kum ve güneş üçlüsü gelse de bir antik kent özelliği taşıdığından dolayı Antalya’da gezilecek yerler arasında pek çok alternatif sayılabilir.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi’nin incisi, yaz turizmi denince akla gelen şehirlerden Antalya, hem doğal güzelliği, hem doğası, hem de tarihiyle turistlerin ilgi gösterdiği merkezlerden biridir. Yazların sıcak ve güneşli, kışların da ılık geçtiği Antalya, uzun süren sıcak hava etkisinden dolayı yılın uzun bir süresinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olmaktadır.Her bütçeye uyan konaklama imkânı, sağlıklı ve lezzetli mutfağı ve hareketli gece hayatıyla Antalya, Türkiye’de görülmesi gereken önemli turizm merkezlerinden biridir. Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri olan Akdeniz’in gözbebeği, özellikle yaz mevsiminde nüfusu belirgin miktarda artış göstermektedir. Birçok gezilmesi ve görülmesi gereken yerleriyle Antalya, yıl boyunca yerli ve yabancı turistler için popüler bir turizm merkezi olmaktadır.

Likya Yolu

Antalya’da gezilecek yerler listemizde ilk sırada Antalya ve Fethiye arasındaki manzarası ile bilinen Likya yolu var.Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Antalya’dan çıkaran Fethiye’ye doğru giden kişileri bu yolda muhteşem deniz ve doğa manzarası karşılar.

antalya'da gezilecek yerler-likya yolu

Karain Mağarası

Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir yapı olarak Karain Mağarası, bambaşka bir dünyanın kapısını ziyaretçilerine açar. Günümüzde halen kazı çalışmalarının devam ettirildiği bu mağara aynı zamanda Türkiye’deki en büyük mağara olma özelliğini de taşır.

antalya'da gezilecek yerler-karain mağarası

Murat Paşa Camisi

1500’lü yılları kapsayan ve günümüze kadar gelmeyi başarmış olan bu cami eşsiz bir işçiliğe sahip. Antalya’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunan cami tarih severler için pek çok detayı bünyesinde barındırıyor.

Antalya'da gezilecek yerler-murat paşa camisi

Yivli Minare

Antalya’nın ilk İslami eserlerinden bir tanesi olma özelliğini elinde bulunduran bu minare Sultan I. Alaaddin Keykubat tarafından o dönemde yaptırılmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Tarihi yapıları sevenler için ziyaret edilebilecek bir yerdir.

Antalya'da gezilecek yerler-yivli minare

Antalya Müzesi

Ülkenin en büyük ve en kapsamlı müzelerinden bir tanesi olma özelliğini elinde bulunduran Antalya Müzesi, I.Dünya Savaşı esnasında yağmalanmak istenen pek çok ürünü sergilemektedir. Bu ürünlerin korunması amacı ile kurulmuş olan bu yer daha sonrasında müze haline getirilerek ziyaretçilere açılmıştır.

Antlaya'da gezilecek yerler-antalya muzesi

Xanthos Antik Kenti

Antalya’nın bir nevi antik kent özelliğini taşımasının nedeni Xanthos’dur. Günümüzden 3.000 yıl öncesine dayanan ve hala ayakta kalmayı başarmış olan bu kent içerisinde bulunan mozaik desenler ile dikkat çekmektedir. Kentin tepesindeki deniz manzarası da ziyaretçilerin ilgisini çeken başka bir unsurdur.

Antalya'da gezilecek yerler-Xanthos Antik Kenti

Düden Şelalesi

Antalya’nın kavurucu sıcak aylarında serinlemek ve taze hava almak için gidilecek olan yerlerden bir tanesi Düden şelalesidir. Şelalenin yan tarafında yer alan gizli mağaraya giriş yaparak bambaşka bir dünyanın kapıları da açılabilir. Düden şelalesi Antalya şehrinin doğal güzelliklerinden biri olarak Antalya’nın görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Antalya’nın doğal güzelliklerini görmek isteyen turistler için Antalya’nın 10 km uzaklığından bulunan Düden Şelalesi, piknik yeri ve mesire alanı olarak da kullanılan Antalya’nın önemli turizm merkezlerinden biridir. Berrak suyu ve çevresinde yer alan yeşilin her türlü tonunun bulunduğu alanları ile Düden Şelalesi, dinlenmek ve huzurlu vakit geçirmek isteyenler için güzel bir imkan olmaktadır. Antalya’nın deniz, güneş ve kum tatili olmasının yanı sıra çam ağaçları ve ormanlıkların arasına gizlenmiş bu şelale, ziyaretçilere müthiş bir keyif yaşatmaktadır.

Antalya'da gezilecek yerler-Düden Şelalesi

Kaleiçi

Antalya’nın köklü tarihiyle ilgili tarihi yapılarını ziyaret etmek isteyen turistler için etrafı surlarla çevrili olan Kaleiçi’nin Bergama Krallığı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Osmanlı Dönemi eserleri, kalesi ve eski evleriyle şehir merkezinde bulunan Kaleiçi, eski Antalya olarak da adlandırılmaktadır. Mimari dokusunu günümüze kadar bozulmadan taşıdığı için önemli bir yere sahip olan tarihi merkez, mekânları, kafeleri, restoranları ve butik pansiyonları ile tarihi atmosferde bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için ideal yerlerden biri olmaktadır. Hadrianus Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Kesik Minare, Antalya Oyuncak Müzesi, Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü ve Tarihi Liman Kaleiçi’ne giden turistlerin uğrak yerlerindendir.

Konyaaltı Plajı ve Lara Plajı

Akdeniz ikliminin en etkili yaşandığı şehirlerden biri olan   Antalya, dünya çapında popüler plajlarına sahiptir. 7 km uzunluğu ve çevresinde yer alan oteller, cafeler, barlar ve gece kulüpleri ile Konyaaltı Plajı, şehrin en merkezi yerinde bulunmasından dolayı da yerli ve yabancı turistlerin yılın büyük bir bölümünde tatil yapmasını sağlamaktadır. Şehrin merkezine 12 km uzaklıkta yer alan Lara Plajı ise kamp yapmak isteyen turistler için tercih edilen plajlardandır. Kamp imkanının dışında çevresinde pansiyon ve otel gibi konaklama çeşitlerinin de olduğu Lara Plajı’nın geniş kumsalı, ince kumu ve sıcak deniziyle şehrin en gözde plajlarındandır.

Atatürk Kültür Parkı

4 km yürüme mesafesi olan Atatürk Kültür Parkı, Antalya Kaleiçi’nden Konyaaltı Plajı’na kadar bir alanda bulunmaktadır. Doğal güzelliklerin içerisinde yer alan park, göletler, oturma yerleri, falezler ve Akdeniz ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Fotoğraf çekmek isteyen turistler için kıyı kesiminde yer alan ilgi çeken kayalıklar ve fotoğraf noktaları, parkı popüler hale getirmektedir. Yürüyüş yapmanın yanı sıra bisiklet yollarıyla ve denize sıfır restoran ve kafeleriyle turistler tarafından görülmesi gereken yerlerden biridir.

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan adını ilçeden alan nehrin yaklaşık 4 – 5 metre yükseklikten dökülmesi sonucu oluşan Manavgat Şelalesi, şehre turistik amaçlı giden her turistin görmesi gereken muhteşem bir doğa olayıdır. Şelalenin çevresinde bulunan restoran ve kır kahvelerinin yanında piknik yapmak için de alanların bulunduğu doğa harikası, Antalya merkeze 72 km uzaklıkta olmaktadır. Günübirlik gidilmesi mümkün olan Manavgat Şelalesi, tatil için Antalya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin deniz ve kum tatilinin yanında farklı bir deneyim yaşamasını da sağlamaktadır. Ayrıca Manavgat Şelalesi hakkındaki yazımızı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Köprülü Kanyon

Antalya’nın milli parkı olarak ilan edilen ve Isparta’dan başlayarak Antalya’da denize dökülen Köprüçay Vadisi’nde bulunan Köprülü Kanyon, yaklaşık 25 kilometrelik dar patikalardan oluşmaktadır. Yıl içerisinde çok fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kanyon, rafting tutkunları için değişken ırmak dokusundan kaynaklı ideal bir alanın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Şehir merkezine 85 km uzaklıkta olan Köprülü Kanyon’u diğer gözde kanyon merkezlerinden ayıran en önemli özellik, su sporları için uygun bir doğal yapıya sahip olmasıdır. Mükemmel manzarası ve spor olanağıyla Köprülü Kanyon Antalya’da yer alan cazip turizm merkezlerinden birisidir.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya’nın yaz turizminin yanı sıra kış turizmi açısından önemli bir merkez olduğunun en önemli kanıtlarından biridir. Saklıkent Kayak Merkezi, Türkiye’de denize yakın bir kayak merkezi olmasıyla da ayrı bir özelliğe sahiptir. Aralık ayından Mart sonuna kadar kayak turizminin yapılmasının mümkün olduğu Saklıkent Kayak Merkezi, Beydağları üzerine kurulmuş bir günde iki mevsimin de yaşandığı nadide merkezlerden biridir. Aynı gün içinde Antalya’da denize girebilen kişiler, Saklıkent’e giderek kayak yaparak eşsiz bir tatil imkanı bulmaktadır. Antalya’ya 50 km uzaklıkta olan kayak merkezi, konaklama yapmak isteyen turistler için 500 dağ evi kapasiteye sahiptir.

Kemer

Antalya’nın kıyısında yer alan ve Türkiye’nin önemli bir tatil merkezi olan Kemer, deniz, orman ve dağların birleştiği bir doğal güzelliğe sahiptir. Mavi bayraklı plajı ve tertemiz havasının yanında antik kentlere sahip tarihi dokusuyla da her yıl yurt içi ve yurt dışından birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Antalya’ya 40 km uzaklıkta bulunan ilçe, hareketli gece hayatı ve eğlence anlayışı ile birçok tatilciye hitap etmektedir. Yaz tatili denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Kemer’de, yılın 8 ayında denize girilmesi mümkün olup güneşli havasıyla Akdeniz mevsiminin özelliklerini yaşamaktadır.

Olympos

Antalya’nın batısında Kumluca ilçesinde yer alan bir liman kenti olan Olympos, hem doğal güzellikleri hem de tarihi atmosferiyle büyüleyici bir tatil merkezidir. Bölgede yer alan ağaç evler, dünya çapında tanınmıştır. Olympos’ta Likya Uygarlığı’na ait kalıntılar nedeniyle arkeolojik alanda birçok araştırmanın yapılmıştır. Beydağları Milli Parkı içerisinde bulunan Olympos Antik Kenti ile tarihi öneme sahiptir. Olympos Antik Kenti’nden yürüyerek gidilen Olympos Plajı ve beyaz taşlı kumsalı ve berrak suya sahip deniziyle Akdeniz Plajı, bölgenin önemli yerlerindendir. Ayrıca kumsal, caretta caretta deniz kaplumbağalarının yaşam alanı olarak önemli bir yere sahiptir.

Demre

Likya uygarlığından yer alan şehirlerden biri olan Demre, Noel Baba olarak bilinen St. Nikolas’ın yaşadığı yer olarak özellikle Avrupalı turistler açısından büyük önem taşımaktadır. Antalya’nın bir ilçesi olan ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir görsel şölen yaşatır. Denizi ve koylarıyla deniz turizmi için önemli bir merkez olurken tarihi olarak da ayrı bir yere sahiptir. Antik dokuları bünyesinde barındıran ilçede yer alan Myra. Tiyatrosu, Andreake Antik Kenti, Kaya Mezarları ve Simena Antik Kenti ile ziyaretçi akınına uğramaktadır.Sizler için Antalya’da gezilecek yerler listesini oluşturduk keyifli okumalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here