Alaçatı Gezilecek Yerler 2019

0
144
Alaçatı Gezilecek Yerler 2019

Alaçatı gezilecek yerler ile sizlere yaz tatilinden bekleneni fazlasıyla karşılayan bir kasabadan bahsedeceğiz. Öyle ki sevdikleriniz le yürüyüşe çıkabilir, masmavi denizin keyfini sürebilir, altın kumlu plajlarda güneşlenebilir, lezzetlerini tadabilir ya da şaraplarıyla tanışabilirsiniz. Bu kasabada yapılacaklar elbette bunlarla sınırlı değil. İşte 2019 Alaçatı gezilecek yerler…

Alaçatı Gezilecek Yerler

İzmir’in Çeşme beldesinde yer alan Alaçatı, insanların ömründe bir defa da olsa görmesi gereken yerler arasındadır.  Çeşme’nin en gözde mekânları arasında yer alan Alaçatı direkt olarak vücuda mutluluk hormonu salgılanan, şirin kafeleri, farklı evleri, canlı sokaklarının güzelliği ile gelenleri hayrete düşürecek şirinlikte olan bu yere mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekândır. Herkesin beğenisine göre herkesi ortak noktada buluşturan Alaçatı sizlere sörf yapma imkânı da tanıyor. Birbirinden farklı ve güzel olan koylarında denize girip aynı zamanda tekne turu keyfi yapabilirsiniz. Güzelliğinden mest olacağınız Alaçatı’yı gezmek için 1 günlük bir süre yetersizdir. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bu noktaya kış aylarında da gelerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

1Alaçatı Değirmenleri

Çarşının girişinde yer alan bu değirmenler, sanki başka bir çağdaymışsınız hissini uyandırabilir. İster gün batımını, ister gün doğumunu izleyin, 1800’lü yıllarda yapılmış bu değirmenler sizi gölgesinde misafir edecektir. Üstelik yanında bulunan kafe ve restorandan da faydalanabilir, bir şeyler içip soluklanabilirsiniz.

2Farklı Görüntülere Şahitlik Eden Yel Değirmenini Gezin

Zaman zaman fotoğraf karelerinin en çok tercih edilen mekânları arasında olan yel değirmeni eski yeni olmaksızın birçok değirmeni barındırıyor. Alaçatı gezilecek yerler eski dönemlerden bugüne dek varlığını koruyarak burada barınan yel değirmeni neredeyse 500 ila 1000 yılı aşkın süredir burada yer alıyor. Alaçatı’nın çok fazla rüzgârlı olmasından dolayı rüzgâr enerjisinden faydalanmak için dönemin buluşu yel değirmenleri inşa edilmiştir. Kendinizi masal dünyasında hissetmek isterseniz buraya uğrayarak gezebilir dilediğiniz kadar fotoğraflar çekerek bu noktayı her zaman hatırlayabilirsiniz.

3Alaçatı Pazarı

Cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarı, Ege’nin tüm yöresel lezzetlerini ayağınıza getiriyor. Binbir çeşit zeytin, mantar, biber kuruları ve ev yapımı turşular, reçeller bu pazarda sizleri bekliyor. Üstelik hediyelik eşya almak isterseniz yine el yapımı ürünleri bu pazarda bulabilirsiniz.

4Delikli Koy

Alaçatı gezi rehberinde belkide en önemli yerlerden birisi çünkü denize hiç bu açıdan bakmamıştınız. Bu koy, denizin en mavi olduğu, güneşin en kızıl olduğu yerde bulunuyor. Üstelik son derece mütevazı olan bu koyda tesis de bulunmuyor. Dolayısıyla şemsiye ve yiyeceklerinizi yanınızda götürmeniz gerekiyor.

5Kemalpaşa Caddesi

Kemalpaşa caddesine geldiğiniz zaman farklı aktiviteler içerisinde kendinizi bulmanız mümkündür. Ünlenmiş restoranlarında güzel bir yemek yiyerek buranın sokaklarında bir yürüyüş yapıp caddeyi tanıyabilirsiniz. Farklı farklı mevcut olan hediyelik eşya dükkânlarını ziyaret ederek ufak tefek hediyelikler ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Dükkânların içerisinde el işçiliği ile yapılan hediyeliklerde mevcuttur. Yaz aylarında caddeyi sakin bulmak neredeyse imkânsızdır. Daha sakin bir zaman diliminde Kemalpaşa caddesini gezmek isterseniz sabah erken saatlerde gelerek bu caddenin keyfini sürebilirsiniz.

Çoluk çocuğunuzla bu renkli ve kültüre has caddede rahat rahat yürüyebilirsiniz. Çünkü bu cadde motorlu taşıt trafiğine tamamen kapalı. Aksesuar dükkanlarından 1994 yılında açılmış nefis tatları olan pastaneye kadar pek çok görülesi yere de sahiptir.

6Hacımemiş Mahallesi

Antika dükkanları ve Alaçatı’nın en güzel restoranlarına sahip olan Hacımemiş Mahallesi de muhakkak uğranması gereken yerlerden biri. Yemekten sonra bir yerlerde eğlenmek isterseniz yine bu mahalle sizi konuk edecek yerlere sahiptir.

7Ayios Kostantinos Kilisesi / Pazar Yeri Camii

Bu camiinin özelliği içinde kilise bulunuyor olmasıdır. Hristiyanlar için bir de şapeli bulunan bu cami, Müslüman – Hristiyan etkileşiminin en güzel ve göz alıcı örneklerindendir.

8Alaçatı Limanı

Denizde ve karada toplam 360 tekne bağlama kapasitesi olan bu liman görülmeye değer. Limanda bulunan koylarda sörf yapabilir, balık tutabilir ya da buradaki evlerde konaklayabilirsiniz. Alaçatı gezilecek yerler den olan üstelik doğal hayat anlamında yeni çalışmaların olması bu limanı daha hoş bir hale getiriyor.

9Kusursuzluğu İle Ön Planda Olan Alaçatı Evleri

Alaçatı denildiği zaman çoğu kişinin gözünde canlanan ilk şeylerden bir tanesi de Alaçatı beldesinin taş evleridir. Eski dönemlerde Rumlar tarafından eski dönemlerde yaptırılan bu evler yere oldukça güzellik katıyor. Evlerin etrafına bezenen canlı çiçeklerle farklı bir atmosfer olmasını sağlayan bu evlerin sokakları da en az kendi kadar güzeldir. Alaçatı gezilecek yerler tarihi yapı olması sebebiyle dar sokaklara sahiptir. Evlerin yapımında kullanılan malzeme zamanla sertleşen yapıdadır. Böyle bir özellikte olmasından dolayı da bunca zaman hiçbir zarar görmeden yıllardır aynı şekilde kalması sağlanmıştır. Çoğu konaklama hizmeti vermek için kullanılan evlerde geldiğiniz zaman tarihi dokuyu keşfetmek ve muhteşem Ege mutfağının lezzetlerini tatmak için konaklama yapabilirsiniz.

10Alaçatı Sokakları

Alaçatı sokaklarının begonvillerle çevrili noktaları ile mis gibi kokmasını sağlayan çiçeklerle bezenmiş, tatlı şirin kafeleri ile farklı ortam yaratan Alaçatı’nın kendine has bir tarzı vardır. Dükkânların, evlerin renk ahengi genel olarak beyaz ve mavidir. Alaçatı Gezilecek Yerler Havası, doğası ile ayrı bir güzellikte olan bu sokakları gezmeniz tavsiye edilir.

Alaçatı Nerede ve Nasıl gidilir

İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan bu güzel yer İzmir’e yaklaşık olarak 76 km.  Adnan Menderes Hava limanına ise 85 km uzaklıkta. İmkanlarınıza göre kara yolu, hava yolu veya deniz yoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alaçatı gezilecek yerler hakkında sizinde yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Alaçatı’da nerede konaklanır hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bu yazmızı mutlaka okuyun.

Sizlere 2019 yılında Alaçatı gezilecek yerleri sunduk, konuda hakkında daha detaylı bilgiyi bu sayfada sizlere sunmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here