Ağrı Gezi Rehberi

27.03.2019
243
A+
A-
Ağrı Gezi Rehberi

Doğu Anadolu bölgesinin en güzel şehirlerinden bir tanesi Ağrı’dır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ağrı ilimiz, bugün de hala güzelliğini ve eski asaletini taşımaya devam etmektedir. Ağrı halkı geçimini tarım ve küçük baş hayvancılıkla sağlar. Kışları oldukça sert geçen Ağrı’da yaz ayları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Türkiye’nin en büyük dağına sahip olan Ağrı ili peygamberler şehri olarak da bilinir. Özellikle geçmiş dönemlerden kalan tarihi kalıntılar ile olan ilgi ve alakayı artırmıştır. Doğu Anadolu bölgesine bir gezi planlıyorsanız Diyarbakır, Mardin ve Ağrıyı ziyaret etmenizde fayda vardır. Özellikle Ağrı halkının misafirperverliği, yöresel kıyafetleri ve yemekleri turistleri bambaşka bir dünyaya çekmeyi başarmıştır.

Ağrı İlinin Tarihi

Ağrı ilimiz beş bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Yapılan kazı çalışmaları bu bilgileri doğrulamaktadır. Ağrı’da bilinen en eski medeniyetler ise, Hurriler, Urartu kırallığı, Kimmerler medeniyeti, Medler ve Pers krallığıdır. Kazılar sırasında bu medeniyetlere ait duvar yazıları, fosiller ve yerleşim yerleri gibi bulgulara rastlanmıştır. Ağrı ilini ziyaret ettiğinizde hala geçmiş geleneklerin çok iyi bir şekilde yaşatıldığına şahit olabilirsiniz. Özellikle konakları ve eski evleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Toprak köşklerin yanında dar ve taş sokaklarda da tarih kokusunu içinize çekebilirsiniz. Ağrı ilinde gezerken adeta zamanı unutup eski yıllara dönüş yapmanız muhtemeldir.

Meya Mağarası

Oldukça ünlü olan bu mağara Meya köyünde yer alır. Mağara için pek çok belgesel ve turist ekibi köyü sıkça ziyaret eder. Eğer mağaralara ilginiz varsa Ağrı’ya geldiğinizde mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz. Mağaranın duvarlarında eski medeniyetlerden kalan izler mevcuttur. Bu izler resimlere benzese de mesaj niteliği taşıdığı düşünülmektedir.

Buz Mağarası

Ağrı dağının yamaçlarında yer alan bu mağaranın uzunluğu yaklaşık 3 kilometredir. Özellikle tırmanış ve mağara meraklılarının en çok ziyaret ettiği alanlardan bir tanesidir.

İshak Paşa Sarayı

İshak paşa sarayı ülkemizin en gözde tarihi eserleri arasında yer alır. Doğubeyazıt ilçesinde yer alan saray aynı zamanda o dönemde külliye olarak ta kullanılmıştır. Bugün hala zarafetinden bir şey kaybetmeden ziyaretçilerini karşılamaktadır. Ağrı’ya gidecek olan kimselerin ilk gezi listesine bu sarayı dahil etmeleri gerekir.

Ağrı Meteor Çukuru

Dünyadaki en büyük ikinci meteor çukuru olan bu alan ziyaretçilerini büyülemektedir. 1892 yılında Doğubeyazıt ilçesine meteor düşmüş ve büyük bir alana çukur oluşturmuştur. Harika bir görsele sahip olan çukurun rengi de en az görüntüsü kadar dikkatleri üzerine çekmektedir. Meteor çukuru ilk zamanlarda 60 metre yüksekliğinde iken günümüzde içi dolmaya başlamış ve 35 derinliğine düşmüştür. Bu bölgede kaldığınız otellerde çukuru gözlemlemeniz mümkündür. Çukurun rengi kızıldır,  bu da görenleri kendine hayran bırakmaya yetmiştir.

Hamur Kümbeti

Ağrı’nın Hamur ilçesinde bulunan ve ilginç bir mimariye sahip olan bir türbedir. Mezarlığın tam orta  tarafından inşa edilen yapı, sade bir görünüme sahiptir. Taşları ise İshak Paşa Sarayının kullanılan taşlar ile aynıdır.

Eski Bayazıt Cami

Doğubayazıt ilçesinde bulunan bir camidir. Birinci Selim döneminde inşa edilmiştir. Kesme taşlardan yapılan bir cami olduğu bilinir. Eski Bayazıt Camiyi aynı döneme ait diğer camilerden ayıran özelliği merkezi kubbesi ve kare biçimindeki dış mimarisinin içeriğidir. Doğubayazıt Kalesinin hemen yanında, merkezi kubbeli ve tek minareli Selim Cami de o dönemde yapılan Camilerden olduğu bilinmektedir.

Caminin yer aldığı yamaç öncelikle düzeltilmiştir. Yapıya düz bir teras oluşturulmuş olup, üzerinde bu camii inşa edildiği tespit edilmiştir. Kesme taştan yapılan bu camii yaklaşık 15-20 metre boyutları civarında olduğu bilinir.  Tarihi caminin giriş kapısı, beden duvarları, mihrabı oldukça ilgi çekmektedir. Ayrıca dikkat çeken yerleri arasında  son cemaat yeri, duvar payeleri, kubbeye geçiş sistemleri, duvarlardaki kemerler, pencereler ve minarenin yapımında ki sadeliktir. Bayazıt Camii kubbesinin çökme tehlikesinden dolayı, ziyaret ve ibadete kapalı camilerdendir.

Ağrı Dağı

Türkiye’nin en büyük dağının Ağrı Dağıdır. Jeolojik konumu ve Büyük Tufandan sonra Nuh’un gemisine ev sahipliği yapmıştır. Tırmanışa en uygun zamanlar ise Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları zamanlarıdır. Kış tırmanışları ise oldukça zorlayıcıdır. Ağrı dağı ile küçük ağrı dağına çıkış izni vardır. Ağrı dağına çıkışı, sadece dağın Doğubayazıt cephesinde geçerlidir. Özellikle tırmanış sporlarına merak saran kimselerin sıkça ziyaret ettiği alanlardan biridir. Yine yamaç paraşütü de bu dağda en çok yapılan spor aktiviteleri arasında yer alır.

Urartu (Doğubayazıt) Kalesi

Doğubayazıt ilçesinin 5 Km kadar eski Urartuların M.Ö. 800’lü yıllarda varlığını göstermiştir. Kale içerisinde hala Urartu mezarlarını ve Antik Çağ dönemlerinden kalan mimari izler mevcuttur. Bu ile geldiğinizde tarih bilginizi ve genel kültür bilginizi artırmak istiyorsanız Urartu kalesini ziyaret etmelisiniz.

Nuh’un Gemisi

Büyük Nuh tufanında, hayvanları ve inananları taşıyan geminin Ağrı dağına oturduğu düşünülmektedir. Bu yönde yapılan araştırmalar da gemi fosillerine rastlamıştır. Ağrı ve Türkiye için çok önemli olan bu gemi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çekmeyi başarmaktadır.

Ağrı Halkının Kültürü

Ağrı halkı gelenek ve göreneklerine son derece bağlıdır. Özellikle misafirperver tarafı olan ağrı halkı sıcak kanlılığı ile de misafirlerini en iyi şekilde ağırlamayı başarmıştır. Nefis yemeklerinin ardında koyu Türk kahvesi ile damakları şenlendiren Ağrı halkını çok seveceksiniz. Yöresel giysileri, kapalı çarşılarda turistlerin beğenisine sunulur. Özellikle boydan işlemeli elbiseleri görenlerin hemen ilgisini çekmeyi başarır. Ağrı halkının büyük bir kısmı İngilizce konuşmayı bilir bunun nedeni ise ile gelen İngiliz turistlerin yoğunluğudur.

Ağrı düğünleri oldukça görkemlidir. Özellikle yemekli olan düğünleri oldukça kalabalıktır. Genelde sokak aralarında ve taş evlerde yapılan düğünlerde asla eski alışkanlıklardan vazgeçilmemiştir. Kültürüne son derece bağlı olan Ağrı halkı, yaşlılarını da hürmet etmekten geri durmaz. İlde erkekler köy odalarında eğlenceler düzenler ve bu eğlencelerde eski oyunlar oynanır. Eğer Ağrı’da bir eve misafir olacaksanız bu eğlenceleri mutlaka görmeniz gerekir.

Ağrı ili de diğer doğu illerimiz gibi tarihin hiç eskimediği bir ildir. Taş ve dar sokaklarda yürüyüş yapmak ve eski evleri fotoğraflandırmak gezginlerin en sevdiği aktiviteler arasında yer alır. Burada en sevilen yapılar ise tarihi konaklardır. Bu konaklar genelde taşlardan yapılmış ve oldukça geniştir. Büyük bir bozkıra sahip olan Ağrı ilimizde küçükbaş hayvancılık yaygın olarak görülür. Tarım için ağrı dağının etekleri müsait olsa da ilin iklimi tarım için el verişli değildir. Yine Ağrı dağının eteklerinden altın madeni de elde edilir. Fakat çıkarılan altın oldukça azdır.

Ağrı’nın Neleri Meşhur?

Ağrı ilinin zengin tabiatı ve zengin tarihinin yanında dünyaca ünlü mutfağı ziyaretçileri kendine çekmeyi başarmıştır. Özellikle et yemekleri ile nam salmış Ağrı ilimizin küçük ama leziz esnaf lokantaları, turist akınına uğramaktadır. Ağrı mutfağını en meşhur yemeği abdigor köftesi olarak bilinir. Bir başka yöresel lezzet ise goşteberg et olarak bilinir. Yine Ağrı’nın meşhur yiyeceklerinden de et yemeği olan selekeli (sac kavurma). Arap aşı çorbası, yöresel alabalık, haşıl, hengel, kuymak, Ağrı’nın ünlü yiyeceklerindendir.

Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.