Afyon Gezilecek Yerler

0
139
afyon gezilecek yerler

Afyon Gezilecek Yerler Afyonkarahisar ilinin tarihi yaklaşık olarak MÖ 3000 yılına dayanmaktadır. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ve savaşlara merkez olmuştur. Şehrin bilinen farklı isimleri vardır. Şehrin isimleri şehirde yaşayan önemli kişilere ve sahip olduğu doğal alanlara göre verilmiştir. Bilinen en eski adı Karahisar-ı Sahip’tir. Şehir merkezinde yer alan ve eski volkan olan koyu renkli taşlardan dolayı bu ismi almıştır. Afyon ismi ise bölgenin önemli geçim kaynağını oluşturan afyon üretiminden gelmektedir. İl merkezinin iklimi karasal iklimdir. Kış aylarında özellikle geceleri sıcaklık eksini altına düşebilir.

Afyon Gezilecek Yerler, Tarih boyunca persler, frigler, Moğollar ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde yaklaşık 275.000 nüfusa sahiptir. Karayolları açısından bakıldığında ülkenin kavşak noktası olarak adlandırılır. Ülkemizin termal, mermer ve gıda sektöründe en önemli merkezlerinden birisidir. Şehirde bulunan ve işletimi hala devam eden yaklaşık 350 adet mermer işletmesi vardır. Başkomutanlık Meydan Savaşı Afyonkarahisar’da gerçekleşmiştir. Büyük taarruzdan sonra ordular şehir merkezine yerleşmiş ve burayı karargah olarak kullanışlardır. Şehrin tarihi dokusu kadar zengin mutfağı da büyük önem taşımaktadır. Et üretiminin yoğun olduğu ilimiz özellikle et yemekleri ve süt ürünleri ile bilinir. Mermer işletmeleri, kasaplık, termaller, süt ve süt ürünleri ve lokum işletmeciliği şehrin en önemli gelir kaynaklarıdır.

Afyon Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en önemli illerinden bir tanesi Afyon ilidir. Afyon ilindede gezilecek bir çok yer vardır, Çoğu kişi tarafından termal başkenti olarak bilinen aynı zamanda zengin gıda çeşitleri ile adından söz ettirmeyi başaran bu ilde gezilecek farklı farklı mekânlar vardır. Kültürünü, mimarisini, havasını ve doğasını buraya kendiniz bizzat gelerek öğrenebilirsiniz. İç Anadolu bölgesinde yer alan ve iç Anadolu’ya farklı bir hava katan Afyon 2005 yılında Afyonkarahisar adını almıştır. Sayısız medeniyeti barındıran bu eşsiz şehrin gezilecek yerleri şu şekildedir;

1Afyon Görülmesi Gereken Yerler

Zengin tarihi, sahip olduğu kaplıcaları ve doğal güzellikleri sayesinde mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Şehirde yer alan antik kentler, peri bacaları, kaplıcalar ve tarihi mekanlar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini her zaman çekmiştir. Afyon kalesi, ulu cami, frig vadisi, kaplıcalar, sultan divani Mevlevihaneci, İscehisar peribacaları ve Afyonkarahisar arkeoloji müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Afyonkarahisar iline gelme nedeniniz ne olursa olsun zamanınız var ise bu alanları görmeden dönmeyiniz.

2Afyonkarahisar Kalesi

Afyon gezilecek yerler listenizin ilk başına eklemeniz gereken Şehir merkezinde yer alan kale 220 metre yüksekliğindedir. Hititler döneminde imparator II. Murşil zamanında inşa edilmiştir. Kalenin inşa edildiği yer volkanik bir dağın üzeridir. Tanrıça Kybele’ ye yapılmış tapınma yerleri bulunur ve dört adet sarnıç inşa edilmiştir. Tapınma yerlerinde insanlar belirli dönemlerde toplanarak ayinlerinin gerçekleştirmişler.

Sultan Alaaddin Keykubat zamanında onarılmış ve mescit inşa edilmiştir. Mescit yapımı tamamlandıktan sonra kalenin zirvesinde saray da inşa edilmiştir. Osmanlı hükümeti zamanında II. Selim zamanında tekrardan restore edilmiştir. Afyon kalesi ziyaretçilerine eşsiz bir Afyon manzarası sunmaktadır. Ulu cami ile karşı karşıya bulunur. Kaleye araba ile çıkılması mümkün değildir. Bu nedenle belirli bir süre zirveye doğru toprak patika yoldan yürümeniz gerekir. Afyon manzarası eşliğinde yürüyüşü tamamlayabilirsiniz. Ayrıca kaleye yürürken eski dönemlerden kalma ev ve hanların manzarası da görülmeye değer.

Şehrin Tam Kalbinde Afyon Kalesi Şehrin tam merkezinde yer alan Afyon kalesi milattan önce 1350 yılları arasında yaptırılmıştır. Farklı bir şehir manzarası sunan Afyon kalesine giderek Afyon’u en güzel şekilde tepeden görebilirsiniz. Ulu cami karşısında yer alan bu kaleye mutlaka ziyaret ederek gelebilirsiniz. Bu kale eski dönemlerde volkanik bir dağın tepesinde kurulmuştur. Yıllardır varlığını koruyan ve eşsiz mimariye sahip olan bu kaleye gidebilirsiniz.

3Sultan Divani Mevlevihanesi

Anadoluda inşa edilen ilk mevlevihanedir. Hz. Mevlana’nın torunu Sultan Divani tarafından önemli bir mevlevihane olarak kullanılmıştır. Mevlevilik için çok büyük önemi olan bir yerdir. Geçmişten günümüze kadar uzanan aşure gününde her yıl yas günü ilan edilir. Bu süre boyunca 40 adet hatim okunur. Okunan 40 hatim üzerine 40 ayrı kazanda aşure yapılır ve Cuma namazı çıkışı cemaate dağıtılır. Bu geleneği görmek isterseniz gezinizi aşure gününde gerçekleştirebilirsiniz.

Sultan Divanı Mevlevihanesi İsminin ağırlığından da anlaşılacağı gibi eski dönemlerden bugüne dek mevcut olan ve tarihte ilk Mevlevihane olan Afyon ilinde bulunan Sultan Divanı Mevlevihane’si Afyon tarihi bakımından en önemli noktasıdır. Eski dönemlerde 1001 gün boyunca odalarına kapanan ve ismine çile odası denilen yerleri görerek türbeleri tek tek ziyaret edebilirsiniz. Muharrem ayı geldiği zaman her yıl burada yas tutulur. Aşure kaynatılarak Cuma namazından çıkan halka dağıtılır.

4Ulu Camii

Afyon sancak beyi Nusredüddin Hasan tarafından 1273 yılında inşa edilmiştir. Cami 40 ahşap sütun üzerine konumlandırıldığı için 40 direkli cami olarak da adlandırılır. En eski ahşap direkli cami olduğu için günümüzde önemi büyüktür. Ulu cami kalenin tam kaşında yer alır. Bu nedenle kale ziyaretiniz için gittiğinizde camiyi de görebilirsiniz.

5İscehisar Peri Bacaları

İscehisar ilçesi Ankara ve Afyonkarahisar kara yolu arasında yer alır. İlçenin çevresinde yer alan kasabalarda iri ve ufak birçok peribacası bulunur. Volkan kayalarının aşınması ile oluşan bu bacalar ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Afyon ziyaretlerinizde mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederiz. İscehisar ilçesinin yanı sıra Bolvadin, Bayat ve İhsaniye ilçelerinde de peri bacacılarını görebilirsiniz.

6Frig Vadisi

Frigler milattan önceki dönemde Anadolu’ ya yerleşen Balkan kökenli bir boydur. Yerleştikten sonra çok kısa süre içerisinde kendilerine ait kültürleri burada kabul ettirmişlerdir. Afyonkarahisar merkez köyü olan sülün köyü sınırları içerisindedir. Frigler döneminde kalan Antik Prymnessus Kenti hala günümüzde vardır. Frigler ve Bizanslara ait olan farklı mezar kalıntıları hala bulunmaktadır. Aslanlı mezar odaları ve sütunlu mezar odaları farklı mimari yöntemler ile inşa edilmiştir. Frig vadisi içerisinde bulunan Avadoz Kalesi de hala yerindedir. Frig vadisi Afyon gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerlerden birisidir.

7Afyon Kaplıcaları

Afyonkarahisar il merkezine yakın olması ve sıcak su içeriğinin zengin minerallerden oluşması nedeni ile merkezde yer alan kaplıcalar sık sık tercih edilen termal merkezidir. Romatizma, cilt hastalıkları ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde çok büyük katkı sağladığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Dinyanın ve ülkemizin farklı yerlerinden binlerce insan her yıl bu kaplıcalara gelmektedir. Sandıklı, Gazlıgöl, Ömer Ilıcası, Gecek ve Heybeli ılıcaları en çok talep gören yerler arasındadır. Gazlıgöl termal Afyonkarahisar il merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıktadır. Gazlıgöl de bulunan beş yıldızlı tesisler tatil ve şifa bulmak amacı ile rahatlıkla gidebileceğiniz yerlerdir.  Ailenizle birlikte sakin kaplıca tatili yapmak isterseniz de dilediğiniz zaman tercih edebilirsiniz.

8Afyon gezilecek yerler ve Şehir Merkezinde Ulaşım

Yüz ölçümü açısından çok büyük olmayan il merkezinde ulaşım şehir içi araçlar ile çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz halk otobüsleri ve minibüsler ile istediğiniz adrese erişim sağlayabilirsiniz.

9Afyonkarahisar Mutfağı

Şehrin mutfağı genellikle yöresel ve geleneksel tatlardan oluşmaktadır. Et, kaymak, kese yoğurdu, haşhaşlı hamur işleri, göce köftesi, ilibadad dolması, bükme ve yaklaşık 20 farklı çeşitte yapılan patlıcan yemeği bulunmaktadır. Hayvancılığın gelişmiş olduğu şehirde özellikle manda kaymağı mutlaka alınması ve yenilmesi gereken lezzetler arasındadır. Ülkenin en iyi ve en lezzetli lokum çeşitlerini denemenizi tavsiye ederiz. Yurt dışına ihracatı yapılan sucuk çeşitleri Afyonkarahisar ilinin farklı ülkeler tarafından tanınmasını sağlamaktadır. Sizlerde Afyonkarahisar ziyaretinizde sucuk, lokum ve kaymak almayı kesinlikle unutmamalısınız. Şehir merkezinde yer alan yöresel yemek lokantalı, tatlıcılar ve döner restoranlarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Afyon’un Yemek Kültürünü Tanıyın Her ilin kendine has ayrı bir yemek kültürü mevcuttur. Afyon çeşitli yemekleri ile dünyada ün salmış bir ildir. Geldiğiniz zaman mutlaka burada yemek yemeği ihmal etmeyin. Yöresel yemekleri ile ünlenen Afyon’da hamur işleri, et yemekleri ve çeşitli kebapları tadabilirsiniz. Herkesin damak zevkine uygun yemekler mevcuttur.

10Afyon Gece Hayatı

Zengin kaplıca tesisleri ve beş yıldızlı otelleri sayesinde şehrin gece hayatı da hareketlidir. Şehirde bulunan Afyon Kocatepe Üniversitesi’de gece hayatının hareketlenmesine büyük katkı sağlamıştır. Ziyaretiniz sırasında arkadaşlarınız ile eğlenmek için otellerin gece kulüplerini tercih edebilirsiniz. Afiun eğlence merkezi, Matrax Bar gibi yerlerde gece eğlenceleriniz için tercihleriniz arasında olabilir.

11Afyonkarahisar Eğlence ve Festivalleri

Afyonkarahisar ziyaretinizi düzenlenen eğlenceler ve festivallere denk getirebilirseniz şehrin eğlenceli tadını çıkarabilirsiniz. Her yıl mayıs ayında düzenlenen Marsyas Müzik ve Sanat şenliği, Uçurtma Festivali ve Karadilli Geleneksel Yağlı Güreşleri faklı bir tatil geçirmenizi sağlayabilir. Termal Turizm Festivali, Bezelye Festivali haziran ayında düzenlenmektedir. Temmuz ayında ise Kiraz festivali ve Vişne Festivalleri düzenlenmektedir.

12Afyonkarahisar Gezisinde Alınabilecekler Nelerdir?

Dünyaca ünlü mermer yataklarına sahip olan şehirde mermerden üretilen binlerce ürün bulabilirsiniz. Sevdiklerinize işlenmiş farklı çeşitlerdeki mermer ürünlerini alabilirsiniz Saksı, vazo, mobilya, hediyelik eşyalar ve farklı mutfak eşyalarını bulmanız mümkündür. İscehisar ilçe merkezinde mermer hediyelik eşyalar en sık üretilen eşyalardır. Yolunuz üzerinde ise alışveriş için tercih edebilirsiniz. Afyon’a gidecekler için hazırladığımız gezilecek yerler yazımızda eksik gördüğünüz konu varsa yorum olarak bildirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here