Adıyaman Gezilecek Yerler

0
75
Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler Adıyaman şehri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin nadide şehirlerinden birisidir. Burada insanlar gezmek ve konaklamak için çok çeşitli olanaklar bulabiliyorlar. Hem tarihi yerleri hem de leziz damak zevki ile son derece iyi yerler arasındadır. Burada bulunan tarihi eserler arasında Helenistik dönem ile Roma dönemi eserlerine de rastlanabiliyor. Kalıntılar içerisinde en önemli olan eserler Nemrut Dağı’nda bulunan heykellerdir. Adıyaman’da bulunan Atatürk Barajı, Türkiye genelinde bulunan tüm barajlar içerisinde en büyük baraj olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bu baraj tatlı su özelliğini taşımaktadır. Fırat Nehri’ne ev sahipliği yapan bu il eski kaya mezarları ve daha birçok doğal güzelliği ile insanların akınına uğruyor.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve özellikle Neolitik çağlara kadar uzanan tarihi ile ünlü olan bir ilidir. Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır ve Şanlıurfa Adıyaman ilinin komşularıdır. Bu illerin her biri tarihsel olarak çok eski medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Adıyaman’da izleri bulunan medeniyetler arasında ilk sırada Roma ve Helen medeniyetleri yer alır. Ama Adıyaman’da tarihin farklı dönemlerinden izler bulmak da mümkündür. Adıyaman gezilecek yerler arasında görmeden dönmeyeceğiniz çok fazla yer bulunuyor. Bunlar arasında en çok ziyaret edilen yerler:

  • Nemrut Dağı- Ören Yeri
  • Cendere Köprüsü
  • Adıyaman Kalesi
  • Karakuş Tümülüsü
  • Oturakçı Pazarı
  • Perre Antik Kenti
  • Arsemia Antik Kenti
  • Yeni Kale
  • Gerger Kalesi

Bunların yanında gezilecek türbe ve cami gibi gezilebilecek yerler çok geniş yer tutuyor. Turistlerin en çok ilgisini çeken yer ise Nemrut Dağı’dır.

1Adıyaman’ın En Meşhur Tarihi Eserleri

Adıyaman’ın ismini bütün dünyaya duyuran en ünlü tarihi eserler Nemrut Dağı’nda yer alır. Burada her biri eşsiz bir sanat eseri olan çok sayıda mezar anıtı yer alır. Bunlar sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın en güzel eserleri kabul edilir. Burası şu an bir milli parktır ve anıt mezarlar Unesco’nun İnsanlığın Kültür Mirası sayılabilecek eserleri arasındadır.

2Adıyaman ve Medeniyetler Tarihi

Adıyaman hem geniş bitki çeşitliliği hem de pek çok canlının yaşamasına elverişli olan doğası ile de hep dikkat çeker. Bu durum tarihin ilk çağlarından beri pek çok imparatorluk ve medeniyetin bu şehirde eser bırakmasına neden olur. Adıyaman’da Emevilerden tutun da Osmanlı dönemi mimarisini de yansıtan pek çok cami bulunur. Bunların dışında başta Mor Petruz Kilisesi olmak üzere diğer dinleri de yansıtan tarihi eserler de Adıyaman’da görülebilir. Adıyaman Müzesi’nde yer alan tarihi eserler Paleolitik döneme kadar uzanabilir. Adıyaman’da eskiden kalma zanaatların de etkisi ile pek çok el sanatı ürünü ya da el dokuması halı da bulunabilir. Eğer böyle eserlerden satın almak isterseniz Oturakçı Pazarı’na uğrayabilirsiniz.

3Nemrut Dağı- Ören Yeri

Gezmeyi görmeyi seven insanların yolu Adıyaman’a düşüyorsa burada son derece geniş gezi noktası olduğu söylenebilir. Bu insanların ilk destinasyonlarından biri de Nemrut Dağı’dır. Gün doğumunu ve batımını izlemek için en iyi noktalardan biridir. Özellikle gün doğumunu izlemek için sabahları çok erken saatlerde buraya turlar düzenliyor. Nemrut Dağı yalnızca doğal özelliğinden dolayı ilgi görmüyor. Aynı zamanda burası Kommagene Krallığı döneminden kalan dev heykellere ve anıt mezarlarında ev sahipliğini yapıyor. Burayı insanların gezi listelerinin ilk sırasına eklemesi gerekiyor.

Dillere Destan Nemrut Dağı Adıyaman’da yer alan Nemut Dağı sadece tarihi eserleri ile bilinmez. Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel olarak izlenebilecek ilk yerler arasında yer alır. Aynı zamanda Nemrut Dağı Fırat Nehri ve Cennet Irmağı’na da ev sahipliği yapar. Tarihte ölüleri gömme ritüellerinin hep önemli bir rol oynaması bu dağda bulunan eserlerde açıkça görülebilir. Burada yer alan kaya mezarları ana kaya üzerinde ye alır. Eski adı Artemis olan Adıyaman, hem doğu ile batının hem de göklerle yeryüzünün birleştiği yer olarak kabul edilir.

4Cendere Köprüsü

Adıyaman’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Cendere Köprüsüdür. Bu köprü Roma Köprüsü ya da Septimus Köprüsü olarak da isimlendirilmektedir. Antik Canibas yani Cendere çayı üzerinde kurulduğu için zamanla Cendere köprüsü ismini almıştır. Güzel bir kanyondan akan çayın iki tarafını birleştirme vazifesini üstlenen köprü Antik Roma mimarisinin muhteşem bir anıtsal örnekleri arasında yerini alıyor. Cendere Köprüsü Karakuş Tümülüsü’nden 10 km daha ileride bulunuyor. Bu köprü 7 metre genişlikte ve 120 metre uzunlukta bir köprüdür. Üzerinde birtakım yazıtlar vardır. Bu yazıtlardan biri köprüyü yaptıran İmparator Septimus Severus adına dikilmiştir. Diğeri de karısı Julia Domna ismine dikilmiştir.

5Adıyaman Kalesi

Adıyaman Kalesi, 7. yüzyıl ortalarında Bizans saldırılarını durdurmak amacı ile Emeviler tarafından yaptırılmış olan bir kaledir. Kalenin yapımında Emevi Komutanı Mansur İbn-i Cavana önemli rol oynamıştır. Kaleye Komutan Hısn-ı Mansur ismi verilerek Adıyaman kentinin de oluşumunda önemli bir yere sahip olmuştur. Kale günümüzde oldukça harap ve yıkık durumdadır. Zamanında burayı onaranlardan biri de Harun-ür Reşit’tir. Kaleye dair romantik hikâyeler de vardır. Adıyaman’a gelen insanların bu kaleyi mutlaka ziyaret etmesi gerekiyor.

6 Karakuş Tümülüsü

Adıyaman gezi destinasyonlarından bir diğeri de Karakuş Tümülüsü’dür. Nemrut Dağı Milli Parkı’nda bulunan ve turistlerin çok fazla ilgisini çeken Karakuş Tümülüsü, çok büyük bir turistik değer olarak görülüyor. Bu Tümülüs hakkında net bilgiler bulunmadığından insanların da bilgisi sınırlı düzeyde kalıyor. Ancak çok farklı bir mimari yapısının olması yerli ve yabancı herkesin objektifine yansımasına neden oluyor.

7Oturakçı Pazarı

Yerel pazarları gezmeyi ve yöresel eşyaları görmeyi seven turistler için Adıyaman çok geniş olanaklar sunuyor. Bunların içerisinde de Oturakçı Pazarı çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Oturakçı pazarı yöresel eşyaların satıldığı ve farklı türden ürünlerin bulunduğu bir pazardır. Rengârenk görüntüsü sıcak kanlı esnafı ile kendinizi çok otantik bir mekânda bulacaksınız. Adıyaman’ın en renkli gezi noktalarından biridir. Buradan yöresel baharatlar satın alabilir, el dokuması halılara göz atabilirsiniz. Bu pazar şehir merkezinde bulunuyor ve çok kolay bir ulaşımı bulunuyor.

8Perre Antik Kenti

Şehir merkezine 5 km uzaklıkta olan Perre Antik Kenti tarih meraklılarının uğrak yerlerinden biridir. Turistik açıdan çok yoğun bir yer olan Perre Antik Kenti, burada kaya mezarlarını barındırıyor. Yaklaşık olarak 200’den fazla olan mezarlar çok ilgi görüyor. Burada küçük oda bölümlerinde aile bireylerinin ihtiyaçları düşünülerek yerler hazırlanmıştır. Perre Antik Kenti tarihe meraklı olan insanların mutlaka listesinde bulunması gereken bir yerdir.

9Arsemia Antik Kenti

Arsemia Antik Kenti, Kommagene Krallığının yazlık başkenti olarak hizmet vermiş olan bir kenttir. Yönetsel merkezi olarak da tarihte uzun bir süre kullanılmıştır. Kral 1. Antiochos’un batı ve doğu kültürlerini birleştirme ideali taşıyan bu kentte birçok farklı heykel bulunuyor. Bu yer ile ilgili bilgilerin çoğunluğu bölgede bulunan kitabelerden elde edilmiştir. Anadolu’nun en büyük Grekçe yazılmış kitabesi de yine bu antik kentte ortaya çıkarılmıştır. Kral 1. Antiochos’un anıt mezarı da yine burada bir tünelde bulunmuştur. Son derece önemli olan bir antik kenttir ve yerli yabancı herkesin ilgisini çekmektedir.

10Yeni Kale

Yeni Kale, Adıyaman’ın Kâhta ilçesinin Kocahisar köyünde bulunuyor. Yılların yıpratıcı etkisi karşısında harabeye dönen kale yalnızca dış duvarları ile ayakta duruyor. Kale Kommagene Krallığı döneminde yapılmıştır. Bugünkü şekli ise Memluklular zamanında almıştır. Kale içerisinde su depolar, hamam, gizli su yolu, cami gibi bölümler bulunduruyor. Bunlara ek olarak burada aynı zamanda posta güvercinlerinin de yetiştirildiği bir kule bulunuyor. Kale hale gezip görmek isteyen insanlar için güzel manzaralar sunuyor. Dileyen insanlar burayı gezerek fotoğraf çekme imkânına sahiptir.

11Gerger Kalesi

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunan bir diğer önemli kale de Gerger Kalesi’dir. Kahta ilçesine yaklaşık olarak 85 km uzaklıkta Gerger ilçesinde bulunuyor. Tarihi Geç Hitit dönemine aittir. Fırat Nehri’nin batı yakasında yer alan Gerger Kalesi İ. Ö. 2. Yüzyılda Kammageneli Arsames tarafından yapılmıştır. Kale sarp kayalar üzerinde kurulmuştur ve batı surlarında Kral Samos’a ait bir kabartmayı da içinde bulundurmaktadır. İslam döneminde de bu kale kullanılmıştır. İçerisinde cami ve dükkânlar ile su sarnıçları yer almaktadır.

Yeni Kale ve Gerger Kalesi En şaşırtıcı mimari eserler arasında yer alan Yeni Kale ve Gerger Kalesi de Adıyaman’adır. Bu eserler tek parça olarak bir ana kaya üzerinde bulunur. Bu kalelerin içerisinde mahzenler, hapishaneler, sarnıçlar, gizli suyolları ve ibadethaneler de bulunur.

12Palanlı Mağarası

Adıyaman’da gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir diğer önemli yer de Palanlı Mağarası’dır. Burası M.Ö. 4000 yıllarında kullanılmış olan bir mağaradır. Merkeze yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mağaranın isli duvarlarında o döneme ait çizimler yer alıyor. Doğal bir mağaradır. Ancak tarihi önemi de son derece büyüktür. Bu nedenle de bu mağara sit alanları içerisinde koruma altına alınmıştır.

13Çelikhan İçmesi

Birçok insanın ziyaret ettiği yerlerden bir diğeri de Çelikhan içmesidir. Burada bulunan çeşmeden akan suyun mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği biliniyor. Birçok akademisyen de bu durumu onaylamıştır. Çelikhan içmesi merkeze 19 km uzaklıktadır. Suyun şifası bölgeye birçok insanın akın etmesini sağlıyor.

14Adıyaman’da Ne Yenir?

Adıyaman gezilecek yerler kadar çok zengin mutfağı ile de bilinen bir şehirdir. Burayı ziyaret eden insanların mutlaka tatması gereken yöresel yemekler vardır. Adıyaman tavası çok meşhur bir yemektir. Bunun yanında çiğ köfte, ekşili köfte, patlıcan cacığı, şıllık tatlısı yöreye özgü tatlar arasında bulunuyor.

15Adıyaman’ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Adıyaman’daki tarihi eserleri görmek için kesinlikle birden fazla güne ihtiyacınız vardır. Bu şehirde Nemrut Dağı dışında Arsameia Ören Yeri de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında kabul edilir. Arsameia medeniyetinin yazlık başkenti olarak kabul edilen bu ören yerinde yine çok sayıda heykel ve iki de tünel yer alır. Ayrıca Kommagene tarihine dair önemli bilgilerin yer aldığı kitabeler ve ayrıca bir de Yunanca yazılmış bir kitabe de Arsameia’da bulunan eserler arasındadır. Bundan başka bir diğer adı Kâhta Kalesi olan Yeni Kale de pek çok medeniyet tarafından restore edilmiş ve içerisinde çok sayıda kitabe yer alan bir tarihi eserdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here