Adana Gezilecek Yerler

0
68
Adana gezilecek yerler

Adana Gezilecek Yerler; Adana denildiğinde akla, güneşin en cömert yüzü, verimli ovaları, sıcakkanlı Akdeniz insanı, birbirinden lezzetli yemekleri gelir. Yine kendine özgü mutfağı, doğal ve turistik güzellikleri ve ülke çapında tanınan ve sevilen pek çok ünlü insanın memleketi olması gelmektedir. Hemen her yönüyle son derece karakteristik ve popüler olan bu şehir; eski ve yeninin, doğu ve batının, farklı etnik, dini ve kültürel yapının harmanlandığı bir yerdir. İçinde bulundurduğu pek çok özellikle, Türkiye’yi oluşturan kültür mozaiğin en renkli kısımlarından birini oluşturmaktadır.

Coğrafi Konumu Ve Özellikleri

Adana; Türkiye’nin güneyindeki Akdeniz Bölgesi’nin Çukurova Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Kuzeyinde Kayseri, doğusunda Gaziantep ve batısında Mersin ve güneydoğusunda Hatay yer almaktadır. Şehir; bu bölgede bulunan Seyhan nehri üzerine ve çevresine yayılacak şekilde kurulmuştur. Akdeniz’e kıyısı bulunmakla birlikte, sahip olduğu limanı ve önemli yolların kesişim noktasında bulunması ile ekonomik ve stratejik açıdan önemli bir noktadadır. Şehrin en büyük kısmını dağlık alanlar oluşturmakta olup, meşhur Toros Dağları’nı bünyesinde barındırmaktadır. 14.030 km2’lik bir yüzölçümüne sahip olan şehir, haritada kapladığı alan bakımından Türkiye’nin 15. Büyük şehridir. Yüreğir, Ceyhan, Aladağ, Seyhan, Feke, Yumurtalık, Saimbeyli, İmamoğlu, Karataş, Pozantı, Karaisalı, Kozan ve Karataş ilçeleri bulunur.

Adana İklimi Ve Nüfusu

Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bununla birlikte şehir; dağlık ve ovaların yer aldığı iki farklı bölümünde farklı iklim özellikleri göstermektedir. Deniz seviyesine daha yakın olan ovaların bulunduğu yerlerde Akdeniz iklimi oldukça baskın bir şekilde görülür. Akdeniz iklimine özgü olarak yaz mevsimleri oldukça sıcak ve kurak geçerken, kışları daha ılıman ve yağışlı olmaktadır. Dağlık kısımları ise denizden daha uzak ve deniz seviyesinden yüksekte olduğundan karasal iklimin etkisi altında kalmaktadır. Nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık 4. Şehri olup, toplam nüfus, 2.220.125 kişidir. Adana; sahip olduğu doğal, tarihi ve turistik güzellikleri ile ziyaretçilerinin büyük beğenisini kazanmaktadır. Özellikle görülmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır.

Adana Gezilecek Yerler

İnsanlar birçok şeyi keşfetmeyi çok severler. Örneğin yeni bir yemek, yeni bir mekân, yeni bir mağaza, yeni bir şehirdir. Gezerek, araştırarak tarihi ve merkezi yapıları görmek, öğrenmek mümkündür. Kimi insanlar bu şekilde yaşamayı hayat tarzı haline getiriyor. Gündemde bu kadar gezmek varken tur şirketleri oldukça rağbet görüyor. İnsanlar gezerek, eğlenerek stres atıyor yeni şehirler keşif ediyor. Adana’ya gidip gezilecek yerler keşfetmeyi isteyenler için detaylı bir yazı hazırladık.

1Büyük Saat Kulesi

Adana gezilecek yerler ilk olarak Adana’nın sembolü haline gelmiş değerlerinden birisidir. 1882 yılında yapılan bu tarihi kule, ilk yapıldığı zamanda olduğu kadar günümüzde de oldukça popülerdir. Tarihi taş işçiliğinin ve mühendisliğinin en nadide örneklerinden biri olan bu kule, Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında yapılan saat kuleleri arasında en uzun olmasıyla bilinir ve tepesinde Almanya’dan özel olarak getirtilen saat mekanizması bulunmaktadır. Zamana ve depremlere meydan okuyan bu yapı, tarihi yönü kadar estetik özelliği ile de beğeni kazanmaktadır.

2Merkez Park

İçerisinde çok farklı türde ağaç ve bitki türü olan bu park, geniş yürüyüş alanları ile bir sanayi şehri olan Adana içerisinde çok geniş bir alanda yer almaktadır. Seyhan nehrinin her iki yakasına özenle kurulmuş olan bu park, sahip olduğu alan ile sadece Adana’nın değil, aynı zamanda Türkiye’nin de en büyük parkı olma özelliğine sahiptir. Şehir sakinleri ve turistler için yeşillikler arasında yürüyerek stres atmak ve hoş vakit geçirmek için ideal bir mekandır.

3Bebekli Kilisesi

Diğer adıyla Aziz Pavlus Kilisesi olarak bilinen bu kilise, tarihi özelliği ile ön plana çıkmaktadır. 1880’de ismini aldığı kişi anısına inşa edilmiş olan kilise, İtalyan mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Kilisenin çatısında bulunan ve İtalyan Katoliklerce Meryem Ana figürü olarak tasvir edilen heykel bulunur. Tunçtan yapılmış bu heykel, uzaktan bebeği andırdığından, halk arasında kilisenin adı bebekli kilise olarak bilinmektedir. Günümüzde Katolik ve Protestan Hıristiyanların kutsal saydığı bir yerdir.

4Sinema Müzesi

Adana, Türkiye çapında tanınan pek çok ünlünün memleketidir. Bunlar arasında sanatçıların oldukça önemli bir yeri vardır. Adana Sinema Müzesi; Adanalı olan oyuncu, yönetmen, şair ve yapımcılar hakkında fotoğraflar, afişler ve döneme ışık tutan eşyaların görülebileceği bir müzedir. Bazı kişilerin balmumu heykellerini de barındıran müze; Şener Şen, Abidin Dino, Yılmaz Güney, Bilal İnci ve diğer ünlü oyuncu ve sanatçılar hakkında bilgi ve hatıralara da yer vermektedir. Özellikle Yeşilçam Sineması’na hayranlık duyanların mutlaka görmesi gereken bir müzedir.

5Taş Köprü

Adana gezilecek yerler arasında tarihi çok eskilere dayanan bir köprüdür. Justiniaus Köprüsü veya Saros Köprüsü olarak da bilinmektedir. Seyhan nehri üzerinde bulunan ve Yüreğir ilçesini Seyhan’a bağlayan bu köprü, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve halen kullanılmakta olan tarihi bir köprüdür. Zamanının mimari özelliklerini yansıtan bu eser, araç trafiğine açık olması ile estetik yanı kadar sağlamlığı ile de dikkat çekmektedir.

6Ulu Cami

Taş Köprü’nün hemen yakınında bulunan bu cami, tarihi özellikleri ile ön plandadır. Anadolu’da Beyliklerin hüküm sürdüğü yıllardan kalma bir eserdir. Ramazanoğulları Beyliği tarafından 16.yy’da yaptırılan bu cami, Ramazanoğulları Cami olarak da bilinmektedir. Dönemin mimari özelliklerini yansıtan ve estetik olarak oldukça değerli olan bu yapı, halen kullanılmakta olup, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

7Kazancılar Çarşısı

Tarihi bir geçmişi olan bu çarşı, adını aldığı kazancılık ve bakırcılık sanatlarının en güzel örneklerini barındıran dükkanların yer aldığı bir çarşıdır. Tarihi yapısı ve bakır eşyaların verdiği otantik havası ile mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biridir. Günümüzde halen sürdürülen kazan imalatı ve bakır işçiliğinin merkezlerinden biri olan bu çarşıda hediyelik eşyalar da bulunmaktadır. Kazancılar çarşısı Adana gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerlerden birisidir.

8Feke Kalesi

Adana gezilecek yerler den bir diğeri ise bulunduğu konum itibariyle nasıl inşa edildiği konusunda insanı hayretler içerisinde barındıran tarihi bir yapıdır. 12.yy’da inşa edildiği düşünülen bu yapı, bünyesinde barındırdığı havuz ve hamamların yanı sıra, muhteşem bir manzaraya da sahiptir. Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilen bu kale, bir tepe üzerinde yer almaktadır.

9Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin sahip olduğu en eski müzelerden biridir. Müzede, başta Çukurova olmak üzere Adana genelinde bulunan tarihi ve antik eserler bulunmaktadır. 1924 yılında kurulan bu müzede; başta arkeolojik eser ve kalıntıların yanı sıra çok eski zamanlarda kullanılmış sikkeler de sergilenmektedir. İçerisinde Hititler döneminden kalma bazı eserlerin yanı sıra, Roma İmparatorluğu dönemine ait kalıntılar da yer almaktadır. Arkeoloji müzesini mutlaka Adana gezilecek yerler listesine ekleyin.

10Anavarza Kalesi

Aynızarba adıyla da bilinen bu kale, Çukurova’da yer almaktadır. Oldukça geniş bir alanı kaplayan bu yapı içerisinde antik bir kent de bulunmaktadır. Yapıldığı tarih ve dönem hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte, içerisinde Roma İmparatorluğuna dair pek çok iz barındırması itibariyle genel olarak Roma İmparatorluğu ile özdeşleştirilmektedir. Tarihte Roma İmparatorluğu ve Sasaniler arasında sık sık el değiştiren bu kale, Türk akınları ile birlikte farklı bir niteliğe de sahip olmuştur.

Adana Mutfağı

Coğrafi konumu ve tarih boyunca çok fazla kültürün kesişme noktasında bulunduğundan dolayı Adana mutfağı da oldukça zengin öğeler içermektedir. Öncelikle meşhur Adana kebabı ve Beyti’ye ev sahipliği yapan bu mutfak, kendine has yemekleri ile Türkiye çapında bir şöhrete sahiptir. Özellikle sakatat yemekleri ile de bilinen bu şehirde; şırdan, ciğer, mumbar ve yöresel çorba çeşitleri ile meşhur şalgam suyu mutlaka tadılmalıdır. Yine Adana’ya özgü bir tatlı olan bicibici yanında taş kadayıf gibi lezzetler de turistler tarafından oldukça beğenilen yiyeceklerdir. Ayrıca sıcakkanlı ve misafirperverlikleriyle tanınan Adana halkı da Adana’nın en güzel özelliklerinden biridir.

İnsanlar Gezerek Her Yeri Keşif Ediyor

İnsanlar küçük turlar ve seyahatler düzenleyerek hem geziyor, hem eğleniyor hem yeni yerler keşfediyorlar. Aile, arkadaş grupları, sevgililer grup olarak tur yaparak şehirleri keşif ediyor. Farklı tatlar yazıyor, o bölgenin insanlarını tanıma fırsatı yakalıyor. Coğrafi konumunun güzelliklerini keşif ediyor, yeni mekânlar gezerek tarihi yapıları ziyaret ediyorlar. Bu sayede genel kültür saklanınca kendilerine katkı sağlamış oluyor. İnsanlar hangi şehri, hangi ülkeyi gezeceği konusunda kararsız kalabiliyor. Günlerce araştırma yaparak nereleri gidebilecekleri hakkında bilgi topluyor.

Gezilesi Görülesi Şehir Adana

Sizde şehirlerarası bir tur yapmaya karar verdiğiniz zaman gönül rahatlığı ile Adana ilimizi tercih edebilirsiniz. Adana Akdeniz bölgesi de bulunan bir ildir. Nüfus olarak oldukça kalabalık bir şehirdir. Türkiye sıralamasında nüfus çokluğu bakımından 6. Sırada yer almaktadır. Ticaret olanağı bakımından önemli bir şehirdir. Mersin, Hatay, Antep illerine yakındır. Çukurova bölgesinde bulunmaktadır. Yazları aşırı sıcak bir şehirdir.

Adana Şehrinde Neler Yapmalısınız?

Öncelikle Adana şehrini seçtiğiniz için pişman olmayacaksınız. Gezilecek ve keşif edilecek o kadar güzel yerleri var ki. Adana ya ulaşım sağlamak sizin için kolay olacaktır. Çünkü şehirde kocaman bir hava alanı mevcuttur.

İlk olarak şehir in içini gezerek başlayabilirsiniz. Daha sonra mutlaka Adana da bulunan Taş Köprü’yü gezin. Oldukça tarihi yapıya sahiptir. Seyhan baraj gölünü mutlaka izleyin.

Görülmesi Gereken Tarihi Mekânlar

Büyük saat kulesi diğer adıyla tarihi saat kulesini mutlaka görmelisiniz. Ramazan oğlu medresesini ziyaret edin. Adana etnografya müzesi ve arkeoloji müzelerini ziyaret etmeden asla dönmeyin. İçindeki tarihi yapıları inceleyerek harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tarihî Kazancılar Çarşısı gezilip görüşecek bir yer. İçinde bölgeye ait antik bakış, kalay eşyaları bulabilir güzel yemekler yiyebilirsiniz. Bebekli kilisesini de mutlaka görmelisiniz. Atatürk parkı ve merkez parkını gezin. Merkezi Sabancı Camii mutlaka ziyaret edin. Adana çok sıcak bir şehir gezinizi kışın yapmayı öneririz. Şırdan, mumbar, beyti ve Adana kebabı yemeden asla dönmeyin. Meşhur şalgamından ve bici bici tatlısından yemeden gelmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here