Adale Krampı Tedavisi

0
89
Adale Krampı Tedavisi

Adale Krampı Tedavisi; Genellikle sabaha karşı şiddetli bir acıyla bizi uykudan uyandıran adele krampları çoğu insanda görülmektedir. Bu tarz krampların çoğu ciddi sonuçlara neden olmasa da, genellikle günlük yorgunluk veya buna benzer sebeplerden ortaya çıkar. Bazı kramplara ise çeşitli hastalıklara dayanan nedenler olabilir. Bu nedenle tekrarlanır ya da normalden uzun sürer ise mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kramplara neden olan hastalık tedavileri sonucunda kramplardan kurtulabiliriz.

Adele Krampı Tedavisi

İstem Dışı Kasılma Nedir?

Adale Krampı Tedavisi; Kramplar, insan hayatından sıkça rastlanır. İnsanların yüzde 95’i hayatı boyunca en az bir kez kramp geçirmiştir. Kamp, bir kasın veya kasın içindeki bir kas grubunun istem dışı kasılmasıdır. Kramp sırasında, krampın girdiği kasta gözle görülen veya dokunarak hissettiğimiz bir sertlik oluşur. Çok ağrılı olur, aktivite içindeysek aktiviteyi bırakmamıza neden olur ve kramp girdiği sırada tutulan kas kesinlikle kullanılamaz. Birkaç saniyeden 15 dakikaya kadar, nadiren de olsa daha uzun da sürebilir.

 

kramplarAktivite veya istirahat sırasında görülebilir. İstirahat krampları daha yaygın olarak görülür. Genellikle geceleri, uyku esnasında görüldüğünden ‘gece krampları’ da denilmektedir. Genellikle baldırda ve ayak kaslarında oluşurlar. Çok ağrılı olur ve hatta uykudan uyandırırlar. Gerçek nedenleri bilinmemektedir. Soğuk hava ve günlük aktivitenin yoğunluğundan dolayı krampları tetiklemektedirler.

Krampı Önlemek Ve Oluşan Krampı Tedavi İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Fiziksel aktivite (genellikle spor, uzun süreli yürüyüş gibi aktiviteler) öncesinde ısınma hareketleri ve kas germe egzersizleri önerilmektedir. Özellikle sıcak havalarda aşırı yorgunluğa neden olan fiziksel aktiviteler yapılmamalıdır. Gece krampları, belli bir hastalıktan dolayı değilse, yatmadan önce düzenli germe egzersizleri yapılarak önlenebilir. Özellikle baldır, adele krampları soğukla tetiklenmektedir ve uyku sırasında bacakların sıcak tutmak krampları önlemek için yeterli olabilir. Uyku esnasında dizlerin altına yastık konulması da çoğu zaman yarar sağlamaktadır. Fiziksel aktivite sırasında oluşan kramplar için öncelikle aktiviteyi durdurun, dinlenin ve mutlaka su için. Kramp giren kasa germe egzersizi uygulayın. Yumuşak masajla germe işlemini destekleyin. Gergin ve sıkı kaslara sıcak, ağrılı ve yumuşak kaslara soğuk uygulayın.

Ayak bileği şişmesi neden olur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here